Dla solistów Studia Piosenki Domu Kultury Sokół, czas kolędowania rozpoczął się dość wcześnie, bo już 11 grudnia (2016 r.) przy okazji Targów Produktów Lokalnych, odbywających się na Hali Sportowej Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie.
Tego dnia w pierwszym półgodzinnym bloku muzycznym, wystąpili najmłodsi: Kaja Jacek, Gabrysia i Emilka Pieczek, Ola Wałach, Ola Miązek, Kasia Tomczewska, Julia Sanecka oraz Hubert i Tomasz Grzebień, którzy nie tylko zaśpiewali, ale też zagrali w duecie na klarnetach.
Blok drugi, popołudniowy, zarezerwowano dla starszych. Odwiedzający stoiska mogli wysłuchać piosenek świąteczno-noworocznych i kolęd, tym razem w wykonaniu: Magdaleny Miązek, Alicji Łabaj, Klaudii Kurpiel, piszącej te słowa Barbary Szlachty, oraz wspierającego nas gościnnie Szymona Ossowskiego. Nie ukrywam, iż ogromną przyjemność sprawiły nam ciepłe, pełne serdeczności słowa widzów, którzy dziękowali nam osobiście za program.
Kolejnym kolędowym „przystankiem” był dla nas Kościół w Pstrągowej, gdzie wystąpiliśmy na zaproszenie ks. Proboszcza Kazimierza Płonki.
W koncercie pod hasłem „Bóg się rodzi”, który odbył się 8 stycznia 2017 roku, obok naszych solistów: Aleksandry Sienkowskiej, Bartłomieja Piwowara, Alicji Łabaj i Klaudii Kurpiel, wystapił chór „Alba Cantans” z Rzeszowa – Białej, chór „Cantamus” z Pstrągowej oraz młodzież Zespołu Szkół z Pstrągowej.
Dziesięć dni później (18 stycznia) z koncertem pod hasłem „Tylko jedna jest taka noc…”, wystąpiliśmy w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku.
Ciężar pełnowymiarowości programu wzięli na siebie wraz za mną: Klaudia Kurpiel, Aleksandra Sienkowska oraz gościnnie Szymon Ossowski, Aleksandra Zimny i Anna Rokosz-Zimny. Poetyckie frazy, które wprowadzały w klimat
i nastrój wieczoru, będące zapowiedzią poszczególnych kolęd, zaprezentowała Agata Skiba.
Tak oto kolędując doszliśmy do dnia 22 stycznia, lecz tym razem „pałeczkę” przejęła kolejna grupa. Zespół „Wniebodźwięki”, bo o nim tu mowa, powstał z inicjatywy Jadwigi Skiby i Michała Wolana. Wystąpił na deskach naszego Sokoła w ramach Noworocznych Impresji Muzycznych. Jak stwierdzili inicjatorzy koncertu, połączyła ich modlitwa i muzyka, ale nie tylko. Koncert miał charakter charytatywny, tak więc 32 młodych wykonawców połączyło coś jeszcze – potrzeba serca, serca okazanego innym.
Bracia Krzyś i Piotruś Bury, chorzy na rzadką genetyczną chorobę, którym koncert był niejako dedykowany zostali w domu ze względów zdrowotnych, więc w ich imieniu zespołowi i licznie zgromadzonej publiczności podziękowała mama chłopców, a potem już popłynęły w niebo kolędowe dźwięki…
Kolędą zakończyliśmy stary rok i z kolędą weszliśmy w Nowy Rok
artystycznej działalności, więc korzystając z okazji w imieniu Domu Kultury Sokół dziękuję solistom mojego Studia Piosenki i wszystkim współpracującym z nami wykonawcom. Dziękuję także zespołowi „Wniebodźwięki” za piękny koncert, który pokazał, że muzyka nie tylko łączy, ale i otwiera na innych i dla innych ludzkie serca!
Instruktor DK Barbara Szlachta