Zajęcia Baletowe
1 września 2022
AMG 22/23
4 października 2022

Wszystko co kocham najbardziej

Wystawa prac „Wszystko co kocham najbardziej”
Oddziału Rzeszowskiego Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polski

 

Od 20 września do 20 listopada br. w strzyżowskim „Sokole” gości wystawa prac członków Oddziału Rzeszowskiego Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej oraz zaproszonych gości. Ekspozycja pn. Wszystko co kocham najbardziej przedstawia wyjątkowe obrazy ukazujące miłość i pasję do ludzi, natury i tworzenia. Możemy na niej podziwiać obrazy namalowane farbami olejnymi, akrylowymi oraz subtelne prace akwarelowe. Mamy tutaj obrazy realistyczne, abstrakcyjne, w tonacjach ciepłych i zimnych, subtelne i wyraziste kolory, obrazy romantyczne i nostalgiczne a także takie „z pazurem”. Ile osobowości tyle sposobów postrzegania świata. Ta różnorodność sprawia, że wystawa ta jest niezwykle barwna i ciekawa. Myślę, że każdy z przechodniów znajdzie tu coś ciekawego, co zainspiruje go i sprawi, że zatrzyma się przed konkretnym obrazem. Ekspozycja to 51 obrazów będących spojrzeniem na świat oczami szesnastu twórców. A oto kilka słów o każdym z artystów.

Anna Pacuła – Cyzio należy do Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej oraz do grupy skupiającej artystów polskich „Atina”. Jest inicjatorką i twórczynią oddziału Rzeszowskiego ZPARP. Od 2016 r. pełni funkcje prezesa tegoż oddziału. Organizatorka plenerów malarskich w kraju i zagranicą. Jej pasja to malarstwo olejne i akrylowe, pastela sucha, rzeźba papierowa, wiklina papierowa, biżuteria artystyczna. Jednym z głównych obiektów jej zainteresowań jest abstrakcja oraz pejzaż. „Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja mówiącym malarstwem” – tej słynnej sentencji Symonidesa z Keos pozostaje wierna. W lutym 2017 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jej prace znajdują się w porywanych kolekcjach na terenie Polski jak i poza granicami kraju, m. in. W USA, Słowacji, Wielkiej Brytanii czy Meksyku.

Wioletta Cielecka pochodzi z  Przemyśa. Malarstwo stało się pasją jej życia od 2012 roku. Od początku odnalazła swój środek wyrazu w akwareli. Na swoim blogu pisze: Na piedestale stawiam akwarelę – w tym wodnym świecie nic dwa razy się nie zdarza. W akwareli nie ma kopii, falsyfikatów, każdy obraz jest jeden, jedyny… jak życie. Ulubionym tematem jest pejzaż miejski. Jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie. Koordynuje projekt „Malujemy Rzeszów” organizując cykliczne plenery i wystawy. Jest autorką ilustracji wierszy, okładek antologii poezji, zajmuje się także malarstwem akrylowym i tworzeniem murali.

Leszek Matysiak zajmuje się malarstwem, rzeźbą, grafiką i rysunkiem. Od 1980 r działa w Klubie Plastyka Nieprofesjonalnego przy CK w Przemyślu. Artysta brał udział w plenerach, licznych wystawach
i konkursach w kraju i za granicą.
Najlepiej się czułem, wydobywając pewne wyobrażone formy z materiału, jakim jest drewno, bo ma swoją duszę. Jednak nigdy nie zaprzestałem rysować, uważam to za podstawę przelania na „papier” swoich myśli tak ulotnych, jak czas, którego nie sposób zatrzymać. Architektura Przemyśla zafascynowała mnie od pierwszej chwili, kiedy tu przyjechałem w 1976 r i tak mi zostało po dzień dzisiejszy mówi L.Matysiak.

Renata Pelczar – mieszkanka Korczyny. Najczęściej tworzy w technice olejnej, akwareli, pastelu olejnym, ołówku. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach. Zdobyła III nagrodę na przeglądzie twórczości Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” w 2004r., natomiast jej cykl rysunkowy zatytułowany „Zwierciadło” otrzymał nominację do nagrody Jerzego Panka za najlepszy dyplom roku Wydziału Sztuki UR w 2012r. Najchętniej swe inspiracje czerpie bezpośrednio z natury, która jest bogatym źródłem motywów, kształtów i kolorów. Pragnie, by w jej przedstawieniach przyroda przestała być tylko tłem ludzkich działań, a stała się ich głównym bohaterem. Stara się uchwycić to, co trudne do zauważenia i zarejestrowania. Zarówno w malarstwie, jak i w rysunku próbuje odnaleźć zależności pomiędzy światłem, kształtem, kolorem i fakturą, w których doszukuje się pięknych przejawów harmonii i porządku. W rozbudowanej, wysmakowanej gamie barw i luministycznych niuansów obrazów otwierają się krajobrazy pamięci, obecny w nich żywioł malarski zachowuje świeżość powidoku i zachwytu.

Zuzanna Drozdowska od 2020 r należy do Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Swoje prace prezentowała na indywidualnych i zbiorowych wystawach. Maluje techniką akrylową i akwarelami. Trzykrotnie nagrodzona na wystawie akwareli ,,Ściana Wschodnia’’. Malarstwo to jej wielka pasja i sposób na odpoczynek.

Bernadeta Pewniak mieszka i tworzy w pracowni malarskiej w Koszalinie. Członkini ZPTP Koszalin oraz ZAP oddział Poznań. Tematem prac artystki są portrety, pejzaż, martwa natura, konie i kwiaty. Prezentowała swoje prace na wielu wystawach. Laureatka wielu konkursów plastycznych.

Beata Szajna – pochodzi z Korczyny. W swojej twórczości zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektowaniem szkła. Tworzy w szkle kolekcje autorskie oraz realizuje projekty klientów. Brała udział w wielu wystawach prezentujących szkło: „Design PL” – 2006r., Muzeum Triennale w Mediolanie „From Experiment of Product” – 2007r., „Made in Poland” – Designmai Berlin – 2007r., CDS Krosno – 2019r., „Milan Design Week 2019”, Mediolan 2019r. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Jej wazon „Samara” stał się kamieniem milowym artystycznego dziedzictwa marki „Krosno”. Artystka tworzy również w dziedzinie rysunku i malarstwa. Charakterystyczna dla tych prac jest duża swoboda artystyczna i ekspresja kolorystyczna. Utrzymane są w konwencji pogranicza abstrakcji. Stanowią podróż w najwrażliwsze zakątki otaczającej natury. Autorka prezentowała swój dorobek w ramach kilkunastu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Viktoria Popova urodziła się w Charkowie /Ukraina w 1980 r. Victoria pracowała w różnych dziedzinach, ale starała się równolegle tworzyć. Zajmowała się malowaniem ścian (freski) i uczestniczyła w wielu wystawach. W 2015 roku została członkiem Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Artystka pracuje w różnych technikach malarskich i graficznych, ale jej ulubioną techniką jest akwarela. Uwielbia krajobrazy, lubi oglądać zachód słońca i rysować morze… To właśnie w technice akwareli Victoria miała trzy wystawy indywidualne. „Oddech świeżości”(2014 r) „Z wiosną w sercu”(2016 r.), „Inne Niebo”(2017 r.) – wystawa ta była poświęcona wrażeniom z wyjazdów do Polski na plenery artystyczne. Brała udział w wielu plenerach rzeźbiarskich. Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie Victoria przeniosła się z Charkowa do Szamotuł, gdzie pracuje w Domu Kultury jako wykładowca sekcji plastycznych.

Wiesława Kurowska jest członkinią Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej (ZPARP) Od 2001- 2014 r. należała do Zespołu Pracy Twórczej Plastyki,  w którym pełniła funkcje: Skarbnika od 2005- 2008r oraz Wiceprezesa w latach 2008-2012.Swoje umiejętności plastyczne zdobywała, rozwijała i doskonaliła m.in. w Ognisku Kultury Plastycznej w Koszalinie. Przez wiele lat zajmowała się haftem artystycznym. Od 1999 roku uprawia malarstwo sztalugowe olejne. Jej pasją są kwiaty. Układa piękne bukiety, a zauroczona ich niezwykłą urodą – bacznie studiuje ich strukturę. Przenosi ich przepiękne kształty i barwy na swoje płótna. Oprócz kwiatów fascynuje Ją malarstwo marynistyczne. Prace Wiesławy Kurowskiej znajdują się w kolekcji różnych instytucji oraz u osób prywatnych w kraju
i zagranicą. Pani Wiesława uczestniczyła w licznych plenerach malarskich w kraju i za granicą, m.in. 
w plenerach organizowanych przez Manowskie Towarzystwo Kultury w Mostowie, Darłówku, Rosnowie
i Boninie oraz w plenerze w miejscowości Trento we Włoszech.

Katarzyna Raczkowska urodziła się w Warszawie. Nauczyciel, animator kultury. Przewodnicząca Sekcji Plastycznej oddziału ZNP w Koszalinie oraz prezes Koszalińskiego Klubu Nauczycieli Plastyków – Twórców. W swojej 30 letniej karierze zawodowej pracowała jako nauczycielka plastyki obecnie też techniki i informatyki. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym KKNP-T, jest również członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Bierze udział w warsztatach artystycznych, plenerach oraz wystawach malarstwa. Wraz z sekcją plastyczną ZNP w Galerii N, organizuje wystawy indywidualne dla artystów z całej Polski oraz wystawy zbiorowe o randze ogólnopolskiej. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i partnerskich.

Halina Rogozińska ur. w Kolbuszowej, ukończyła. Zawodowo nigdy nie zajmowała się sztuką, za to sporadycznie i amatorsko próbowała powracać do malarstwa. Dopiero po 30 latach zaczęła systematycznie zajmować się malarstwem. Od 2008 roku wraz z przyjaciółkami tworzy prywatne koło miłośników malarstwa, w którym co czwartek maluje. Większość jej prac to pejzaż, martwa i żywa natura, nieśmiało próbuje też portretu. W malarstwie stara się być realistyczna – próbuje „walki” ze światłem i kolorem. Wraz z przyjaciółmi uczestniczy w plenerach organizowanych przez dr Joanne Trzcińską.

Stanisław Śliwa urodził się 22 czerwca 1935 r., w Gbiskach. Swoje zainteresowania artystyczne realizuje od 1971 roku. Pracę artystyczną rozpoczął od malarstwa. Twórca brał udział
w ponad 127 wystawach zbiorowych i indywidualnych w tym 29 za granicą. W pracy artystycznej Stanisław Śliwa zdobył wiele znaczących nagród i wyróżnień m.in.: w 1977 – wyróżnienie w konkursie „Motyw pracy
w twórczości ludowej”- Rzeszów (WDK), w 1979 r. – Nagrodę Specjalną w Konkursie „Malowany Dzban”- Warszawa, w 1995 r., Wyróżnienie w II Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Amatorskiego – Rzeszów (WDK), Wyróżnienie w VI Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy
w Rzeszowie (WDK) w 2002 r., I Nagrodę III Powiatowego Biennale Sztuki Ludowej ”Tradycja” w 2011 r.
a w 2015 r. otrzymał kolejną nagrodę w IV edycji tegoż konkursu. Pan Stanisław zdobył również Nagrodę Zarządu Powiatu Strzyżowskiego, tytuł „Zasłużony dla Gminy i Miasta Strzyżów” , Nagrodę św. Michała za osiągnięcia twórcze oraz tytuł Kreatywny Regionu, Medal 40-lecia w dziedzinie kultury, Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego oraz Zasłużony Nauczyciel i Wychowawca. 30 czerwca 2021 roku ten niezwykle utalentowany mieszkaniec Strzyżowa za swoje dokonania artystyczne otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego. 16 lipca 2017 roku Zarząd Oddziału Rzeszowskiego Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej zaproponował i przyjął go do swojego grona.

Ewa Wolak do niedawna pracownik gazety Brama Przemyska i serwisu informacyjnego Portal Przemyski obecnie emerytka żyje i tworzy w Przemyślu. Jest samoukiem i pasjonatką sztuki. Ciągle szuka nowych form artystycznego wyrazu -swoich sił próbuje w różnych technikach: olej, akryl, akwarela, grafika, rysunek. Jednak portretowanie ludzi starszych i dzieci w technice akwareli jest jej ulubionym zajęciem. Inspiracji poszukuje w krajobrazie, architekturze, a przede wszystkim w człowieku. Portretuje ukochane wnuczki, rodzinę i przyjaciół często ludzi napotkanych przypadkowo, takich którzy są dla niej interesujący w danej chwili. Nastrój i światło mają decydujące znaczenie w doborze osób portretowanych. Malowane przez Ewę Wolak portrety znajdują się w prywatnych zbiorach na Słowacji, na Węgrzech Bawarii, Szwecji, w USA a nawet na Kajmanach. Od 2012 roku jest członkiem przemyskiego Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego przy Centrum Kulturalnym oraz od 2019 roku członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej Oddział Rzeszów, w ramach których często uczestniczy w wystawach zbiorowych, konkursach i plenerach malarskich. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych w Polsce i jedną
w Brekovie na Słowacji. Jest inicjatorką założenia galerii sztuki w Domu Handlowym SZPAK gdzie od kilku lat organizowane są wystawy przemyskich artystów.

Izabela Tarsala – przygoda artystki z malarstwem trwa już 4 lata. Uczęszcza na warsztaty malarskie
w Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale pod kierownictwem Anny Pacuła-Cyzio. Brała udział
w wystawach w MCK Boguchwała oraz w MDK w Głogowie Małopolskim. Pasjonuje ją malarstwo sztalugowe, tematyka pejzaż i abstrakcja.

Wiesława Wójt urodziła się w 1960 r. w Rzeszowie. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła 3 lata temu. Mieszka i tworzy w Zarzeczu w Gminie Boguchwała. Tematem jej prac jest głównie pejzaż malowany farbami akrylowymi. Jej dorobek artystyczny można było podziwiać na dwóch wystawach zorganizowanych MCK w Boguchwale oraz na X Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Nieprofesjonalnej w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Małopolskim. Obecnie swoje umiejętności doskonali na warsztatach artystycznych w MCK-u w Boguchwale pod czujnym okiem Anny Pacuły – Cyzio.

Bożena Micewicz jest członkiem Oddziału Warszawskiego Związku Plastyków Artystów RP. Malarstwem pasjonuje się od najmłodszych lat tworząc w technice olejnej i akrylowej. Są to zarówno prace realistyczne jak i abstrakcyjne. Uczestniczyła w międzynarodowych plenerach malarskich. Dzięki wymianie społeczno- kulturalnej między powiatem Oberhavel i Bielskim reprezentowała powiat Bielski w Niemczech.

Zapraszamy serdecznie do zwiedzania tej niezwykłej ekspozycji. Twórczość niektórych artystów możecie Państwo już znać ponieważ mieli już u nas swoje indywidualne wystawy, ale na obecnej zaprezentowali swoje najnowsze prace. Mijając kolejne dzieła na wystawie o wdzięcznie brzmiącym tytule „Wszystko co kocham najbardziej” zastanówcie się Państwo przez chwilę – jaki obraz powstałby na waszym płótnie lub w waszej wyobraźni …

Anna Krok – instruktor DK „Sokół”

 

Partnerzy

Skip to content