Przepis na nudę – grudzień
7 grudnia 2018
TARGI PRODUKTÓW LOKALNYCH – 2018
10 grudnia 2018

Wystawa malarstwa Anny Muni z Krosna i Aleksandry Ciepielowskiej – Tabisz z Sanoka

Spotkanie z artystkami 6 lutego 2019r. o godz. 17:oo

 

     Od 27 listopada 2018 r. do 27 lutego 2019 r. w strzyżowskim Domu Kultury „Sokół” gości wystawa zaprzyjaźnionych, uzdolnionych i uznanych artystek Anny Muni i Aleksandry Ciepielowskiej – Tabisz. Nasza ekspozycja liczy ponad 50 prac ukazujących piękne kompozycje kwiatowe, krajobrazy, architekturę a także urokliwe zmiany przyrody w różnych porach roku. Zarówno Pani Aleksandra jak i Pani Ania to niezwykle miłe i ciepłe osoby, co zresztą widać w prezentowanym malarstwie. Obie artystki mają w swym dorobku udział w licznych konkursach plastycznych, podczas których zdobyły nagrody i wyróżnienia, brały udział w wielu plenerach zarówno w Polsce jak i za granicą, w swoim dorobku mają liczne wystawy zbiorowe i indywidualne. Nasze Panie łączy niezwykła miłość i pasja do malarstwa, któremu w pełni mogły oddać się po wychowaniu dzieci i zakończeniu pracy zawodowej, które były ich priorytetem. Artystki łączy także ich niezwykła osobowość, wrażliwość i ciepło, którym emanują podczas każdego spotkania. A oto kilka słów o każdej z naszych artystek.

Aleksandra Ciepielowska-Tabisz urodziła się w Sanoku, gdzie wychowywała się w rodzinie o tradycjach malarskich. Jej ojciec Kazimierz, którego prace miałam przyjemność podziwiać będąc w domu Pani Oli, był znanym sanockim malarzem, zaprzyjaźnionym ze Zdzisławem Beksińskim, który często bywał w ich domu. Pierwsze kroki artystyczne podjęła w 2007 r. na zajęciach w sanockim BWA. Obecnie uczy się malarstwa u artysty w prywatnej pracowni Zdzisława Twardowskiego oraz w Klubie Osiedlowym “Puchatek” u Krzysztofa Niedźwiedzkiego w Sanoku. Twórczość jej pokazuje osobisty świat emocji oraz doznania i nastroje, które przenosi na swoje prace malarskie.

Pani Aleksandra maluje głównie w technice olejnej. Na naszej wystawie można zobaczyć rozwój twórczy artystki, ponieważ goszczą w naszym holu jej prace powstałe w różnych latach. Jej ulubionymi tematami są pejzaże i kompozycje kwiatowe, nie brakuje również prac przedstawiających architekturę. Inspirują ją rodzime krajobrazy oraz motywy z podróży i plenerów zagranicznych. Od jakiegoś czasu wzbogaciła swój warsztat o technikę pasteli, akwareli oraz malarstwa akrylowego a w wolnych chwilach artystka pisze również ikony.

Na wystawie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki, gdzie artystka zaprezentowała swoje prace, w szkicu Harmonia kontrastów. Malarstwo Aleksandry Ciepielowskiej – Tabisz Stanisław Wójtowicz pisze między innymi: Malarstwo Aleksandry Ciepielowskiej – Tabisz przyciąga i intryguje wszechstronnym stosowaniem zasady kontrastu.
Odnajdziemy ją w odważnych zestawieniach dopełniających się barw w nastrojowych pejzażach i cyklu kwiatowym, w którym łodyżki kwiatów przypominają ślady, jakie zostawia kropla spływająca po zaparowanym szkle. W takim ornamencie ostro rysują się kwiatowe główki z ich intensywną kolorystyką. W zimowych krajobrazach, z paletą pełną licznych odcieni zgaszonych błękitów, szarości bezgwiezdnych nocy, rozproszone na połaciach kopnego śniegu, pozostają w zdecydowanej opozycji do okien ludzkich siedzib z jaśniejącymi oknami. Obrazy jakby wyjęte z marzeń o ciepłym, dobrym domu.

Anna Munia urodziła się w dawnej Czechosłowacji, w Trnavie – obecnie Słowacja. Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła na kielecczyźnie. Od 1968 roku mieszka i  pracuje w Krośnie. Artystka jest absolwentką filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz filologii rosyjskiej na WSP w Rzeszowie – obecnie Uniwersytet Rzeszowski, a także dziennikarką prasową – autorką popularnych felietonów o kulturze i sprawach społecznych, publikowanych w latach 70. i 80. w tygodniku “Podkarpacie”, w którym przez lata pełniła funkcję sekretarza redakcji. Zawodowo była związana również z lokalną telewizją. Od dzieciństwa jej ogromną pasją jest malarstwo. Już jako kilkuletnia dziewczynka otrzymała swoją pierwszą nagrodę w wojewódzkim konkursie za akwarelowy bukiet piwonii. Niestety, życie rodzinne i zawodowe nie pozwoliło Pani Ani całkowicie poświęcić się malowaniu. Dopiero gdy przeszła na zasłużoną emeryturę, jej sposobem na spędzanie czasu jest właśnie tworzenie. Artystka posługuje się farbami olejnymi, ale wykorzystuje również akryl i gwasz. Znana jest również jako autorka charakterystycznych akwareli. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Anna Munia jest również autorką ilustracji do bajek Marii Konopnickiej “Jak się dzieci w Bronowie z Rozalią bawiły ” oraz “Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”.

Artystka znana jest również z działalności charytatywnej. Wiele swoich obrazów ofiarowała na licytacje z przeznaczeniem jako pomoc dla uzdolnionej młodzieży, ubogich rodzin, hospicjów oraz na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach programów Unii Europejskiej prowadziła warsztaty z utalentowanymi plastycznie dziećmi. Artystka jest także bohaterką filmu z cyklu: “Niezwykli ludzie” zrealizowanego przez TVP 3 Rzeszów. Obrazy Anny Muni z całą pewnością są wyrazem jej dwoistej natury twórczej
– z jednej strony przepełnionej dziennikarską spontanicznością, a z drugiej – malarską wyobraźnią i wrażliwością. Są niejako naturalną konsekwencją wrodzonej zdolności analizowania i komentowania rzeczywistości. Jej malarstwo tworzy różnorodny, pełen delikatności, lekki w formie, bardzo osobisty zapis widzenia świata.

Już dziś serdecznie zapraszam na spotkanie z artystkami, które odbędzie się po Nowym Roku, by poznać bliżej twórczość tych dwóch niezwykle wrażliwych i utalentowanych kobiet.

                                                  Anna Krok – instruktor DK „Sokół

Partnerzy

Skip to content