Koncert “Co drzemie w DŻEMie”
26 lutego 2021
Wyniki konkursu plastycznego
19 marca 2021

Wystawa malarstwa “Kwiaty dla…”

Wystawa malarstwa Anny i Andrzeja Korców pn. „Kwiaty dla…”

8 marca br. holl Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie rozkwitł ferią wielobarwnych kwiatów, ale nie są to zwyczajne kwiaty… Są to dzieła, które wyszły spod pędzla małżeństwa – Anny i Andrzeja Korców – mieszkańców i pedagogów tworzących głównie w Rzeszowie. Wystawa ta jest dedykowana kobietom i nieprzypadkowo wybrano datę 8 marca, czyli Dzień Kobiet właśnie. Sam autor obrazów chętnie wyraził kilka słów – życzeń, dla płci pięknej w postaci wideo załączonego na stronie DK „Sokół”. Z powodu sytuacji pandemicznej, nie mogliśmy uświetnić otwarcia wystawy wernisażem.

Tematem prac wybranych do wystawy są w przeważającej części tytułowe „kwiaty” oraz natura im towarzysząca, nierzadko są to obrazy sentymentalne, ukazujące miejsca rodzinne autorów, jak ogródek babci czy widok zza okna. Prace olejne małżeństwa Korców charakteryzują się dość wyraźnym zamiłowaniem do koloryzmu, a nawet ekspresjonizmu u Pana Andrzeja. Kim są zatem autorzy tej „kwietnej scenerii?”

Andrzej Korzec – na co dzień szarmancki, z niebanalnym poczuciem humoru, niezwykle „płodny” artysta, który „dzień bez pędzla w dłoni, uważa za dzień stracony”, urodził się w Żarach w 1959 roku. Dyplom krakowskiej ASP uzyskał w 1989 r. u prof. Szancenbacha. W jego dorobku znajdują się liczne wystawy indywidualne oraz  grupowe, w kraju i zagranicą, m.in. w Europie i Stanach Zjednoczonych. W latach 1996 – 2002 pełnił funkcję prezesa Okręgu Rzeszowskiego ZPAP. Zainicjował cykl wystaw „Piórkiem i pędzlem po Rzeszowie” oraz Międzynarodowy Plener Malarsko-rzeźbiarski „Rakszawa” i „Orzechówka”. W 2006 roku brał udział w polsko-francuskim projekcie „Piękno natury” w Les Arcys, Volgre we Francji. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki za 1996/97 rok, a w 2002 był artystą – rezydentem w Klagenfurcie w Austrii na zaproszenie Burmistrza tego miasta. Pan Andrzej jest laureatem wielu konkursów malarskich, otrzymał m.in. Nagrodę Miasta Rzeszowa w dziedzinie kultury i sztuki za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie twórczości plastycznej, otrzymał także odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Medal “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu. W konkursie „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku 2008” otrzymał nagrodę Fundacji  Rodziny Zbigniewa Jana Krygowskiego przyznaną przez BWA w Rzeszowie. Uczestniczył w wielu sympozjach, plenerach i wystawach, m.in. w Polsce, Austrii, Francji, Czechach, na Ukrainie, we Włoszech, na Słowacji i na Węgrzech.

Na co dzień tworzy w swojej rzeszowskiej pracowni oraz prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Europie i Ameryce Północnej. Regularnie przekazuje swoje prace na aukcje charytatywne.

Anna Korzec – prywatnie żona artysty – Andrzeja, urodzona w Rzeszowie. Pedagog sztuki, zajmuje się malarstwem olejnym. Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studia kończyła w Instytucie Wychowania Plastycznego w krakowskiej WSP. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Stanisława Sobolewskiego w 1985 r. Brała udział w plenerach w Polsce, Słowacji, Węgrzech i we Francji. Uczestniczyła w kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych. Otrzymała wyróżnienie na II Biennale Pedagogów Sztuki w 2003 r. Wielką pasją Pani Ani jest rękodzieło artystyczne m.in. biżuteria, elementy dekoracji wnętrz.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z twórczością małżeństwa Anny i Andrzeja Korców. Wystawa będzie dostępna do 15 kwietnia br. w holu Domu Kultury “Sokół” w Strzyżowie.

Katarzyna Strzępek – DK

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy malarstwa  “Kwiaty dla…” autorstwa Anny i Andrzeja Korców

Wystawa będzie dostępna do 15 kwietnia br. w holu Domu Kultury “Sokół” w Strzyżowie

 

Partnerzy

Skip to content