Powiatowo-gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Strzyżowie
15 listopada 2022
Taniec Nowoczesny nabór uzupełniający
3 marca 2023

Wystawa malarstwa…

Aleksandry Ciepielowskiej – Tabisz z Sanoka oraz Anny Muni z Krosna

Pierwsza w tym roku wystawa, która pojawiła się w holu naszego „Sokoła” jest szczególna bowiem po ponad czterech latach ponownie w Strzyżowie spotkały się zaprzyjaźnione artystki z Krosna i Sanoka: Anna Munia i Aleksandra Ciepielowska – Tabisz. Dokładnie 27 listopada 2018 roku gościliśmy ich piękne prace i kiedy zaproponowałam Pani Oli wystawę ona wspomnieniami wróciła do Pani Ani Muni i zaproponowała swego rodzaju powtórkę. Jest nam jest niezwykle miło, że po raz kolejny tak wyjątkowe osoby wracają do naszej instytucji by zaprezentować swoją twórczość.

Nasza ekspozycja liczy ponad 40 prac, które w większości przedstawiają piękno zmieniającej się w różnych porach roku przyrody. Widzimy na nich m.in. barwne kompozycje kwiatowe, krajobrazy, architekturę głównie cerkwie i kapliczki. Zarówno Pani Aleksandra jak i Pani Ania to niezwykle miłe i ciepłe osoby, co zresztą widać w prezentowanym malarstwie. Obie artystki mają w swym dorobku udział w licznych konkursach plastycznych, podczas których zdobyły nagrody i wyróżnienia, brały udział w wielu plenerach zarówno w Polsce jak i za granicą. W swoim dorobku mają liczne wystawy zbiorowe i indywidualne. Nasze Panie łączy niezwykła miłość i pasja do malarstwa, któremu w pełni mogły oddać się po wychowaniu dzieci i zakończeniu pracy zawodowej, które były ich priorytetem. Artystki łączy także ich niezwykła osobowość, wrażliwość i ciepło, którym emanują podczas każdego spotkania. A oto kilka słów o każdej z naszych artystek.

Aleksandra Ciepielowska-Tabisz urodziła się w Sanoku, gdzie wychowywała się w rodzinie o tradycjach malarskich. Jej ojciec Kazimierz, był znanym sanockim malarzem, zaprzyjaźnionym ze Zdzisławem Beksińskim, który często bywał w ich domu. Twórczość jej pokazuje osobisty świat emocji oraz doznania i nastroje, które przenosi na swoje prace malarskie. Pani Aleksandra maluje głównie w technice olejnej. Jej ulubionymi tematami są pejzaże i kompozycje kwiatowe, nie brakuje również prac przedstawiających architekturę. Inspirują ją rodzime krajobrazy oraz motywy z podróży i plenerów zagranicznych. Od jakiegoś czasu wzbogaciła swój warsztat o technikę pasteli, akwareli oraz malarstwa akrylowego a w wolnych chwilach artystka pisze również ikony.

Anna Munia urodziła się w dawnej Czechosłowacji, w Trnavie – obecnie Słowacja. Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła na kielecczyźnie. Od 1968 roku mieszka i  pracuje w Krośnie. Od dzieciństwa jej ogromną pasją jest malarstwo. Już jako kilkuletnia dziewczynka otrzymała swoją pierwszą nagrodę w wojewódzkim konkursie za akwarelowy bukiet piwonii. Artystka posługuje się farbami olejnymi, ale wykorzystuje również akryl i gwasz. Znana jest również jako autorka charakterystycznych akwareli. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Anna Munia jest również autorką ilustracji do bajek Marii Konopnickiej „Jak się dzieci w Bronowie z Rozalią bawiły ” oraz „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”.

Artystka znana jest również z działalności charytatywnej. Wiele swoich obrazów ofiarowała na licytacje z przeznaczeniem jako pomoc dla uzdolnionej młodzieży, ubogich rodzin, hospicjów oraz na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obrazy Anny Muni z całą pewnością są wyrazem jej dwoistej natury twórczej– z jednej strony przepełnionej dziennikarską spontanicznością, a z drugiej – malarską wyobraźnią i wrażliwością. Są niejako naturalną konsekwencją wrodzonej zdolności analizowania i komentowania rzeczywistości. Jej malarstwo tworzy różnorodny, pełen delikatności, lekki w formie, bardzo osobisty zapis widzenia świata.

Nasze artystki po raz pierwszy spotkały się na wystawie malarstwa Pani Ani Muni w sanockim „Puchatku”. Dla Pani Aleksandry, Pani Ania jest nauczycielem i wsparciem. Obydwie artystki nie lubią malować na zamówienie i bardzo ważne jest dla nich to, do kogo ich prace powędrują. Dla artystki z Krosna tworzenie to rodzaj medytacji, tak potrafi zagłębić się, tak współpracować z farbą i wodą, że zapomina o wszystkim wokół. Sanocka artystka lubi różnorodność, jej pierwszą pracą były słynne „Słoneczniki” Vincenta van Gogha. Gdy wraca do początków swojego tworzenia przypominają jej się słowa … chcesz dobrze malować zacznij kopiować dobrych malarzy. Artystka chce wszystkiego spróbować na ile potrafi i co potrafi i nadal poszukuje.

Obrazy tych dwóch wspaniałych kobiet stworzyły piękną wystawę, dzięki której odbiorcy mogą przenieś się w świat subtelnych kolorów akwareli, powędrować przez nastrojowe pejzaże i muśnięte światłem kwiaty. To świat widziany oczami naszych artystek, który uwodzi i zachwyca swym pięknem. Zapraszamy więc Państwa do odwiedzenia tej niezwykłej ekspozycji i zagłębienia się w świat widziany oczami tych dwóch niezwykłych kobiet. Wystawę można zwiedzać od 17 stycznia do 17 marca br.

Anna Krok – instruktor DK „Sokół”

Partnerzy

Skip to content