Malarstwo polega przede wszystkim na patrzeniu.
Paul Cézanne
Wystawa poplenerowa
XXIV Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Łańcut 2021”
oraz VI Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko – Rzeźbiarskiego
„Niedzica 2021”
Od 27 kwietnia do 6 czerwca br. w strzyżowskim Domu Kultury goszczą prace wybitnych artystów z różnych regionów Polski a to za sprawą naszej współpracy z komisarzem plenerów malarsko – rzeźbiarskich Janem Zenonem Majczakiem. Strzyżów już od ponad 10 lat stał się jednym z przystanków wyjątkowych ekspozycji poplenerowych prac. Początkowo były to prace z międzynarodowych spotkań artystycznych odbywających się w Łańcucie a od 6 lat także w Niedzicy.
W obecnych plenerach malarskich i rzeźbiarskim wzięło udział 17 artystów: Roman Choinka (Zielona Góra), Danuta Gaweł (Krzeszów n/Sanem), Marian Knobloch (Chorzów), Marta Lipowska (Tarnobrzeg), Krzysztof Ludwin (Kraków), Józef Machała (Rzeszów), Jan Zenon Majczak (Rakszawa), Maria Wiktoria Mostek (Rudna Wielka), Nela Nelip (Katowice), Dominika Paczkowska (Krosno), Mirosława i Kazimierz Rochecki (Toruń), Anitta Rotter – Pucz (Polańczyk), Krystyna Rudzka – Przychoda (Lublin), Beata Topolińska (Warszawa), Marta Wasilczyk (Lublin), Tadeusz Ziętara (Jaworzno). A oto kilka słów od komisarza plenerów Jana Zenona Majczaka.
Przyspieszony termin XXIV edycji Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Łańcut 2021” zasadniczo nie zmienił organizatorom charakteru wydarzenia. Miejsce, Boska Dolina w Dylągówce, została przyjęta przez artystów z zadowoleniem; na zmienną pogodę i deszcze nie mieliśmy wpływu, a pobyt wśród łąk, stawów, zróżnicowanej zieleni leśnej, sycił wyobraźnię artystów co można było zauważyć w charakterze prac malarskich. Połowa jedenastoosobowej obsady pleneru to malarze, którzy po raz pierwszy tu zawitali.
Miejscowy pejzaż roztaczał się wokół „na wyciągnięcie ręki”, dał satysfakcje artystom, którzy z chęcią malowali to co widzieli w naturze, odświeżając wyobraźnię po dłuższym pobycie
w domowych pracowniach. Obecność koni w gospodarstwie edukacyjnym Antoniego Boska
(i jego zięcia), była zauważalna w dziełach poplenerowych. Artyści doświadczali , że malowanie koni nie jest tematem łatwym , tym bardziej docenialiśmy obrazy, w tym temacie, malowane przez Kossaków, Brandta, Chełmońskiego i Michałowskiego.
Wycieczka w Bieszczady, szlakiem architektury drewnianej (cerkwi, kościołów, kapliczek) czyli podróż „dużą pętlą” do Cisnej, pozwoliła zgromadzić zapis zdjęciowy , jako temat do prac malarskich, a słoneczna aura sprawiła, że wyjazd był przyjemny.
Około 60 prac plastycznych, było dorobkiem uczestników 12-dniowego pleneru, które przedstawiliśmy na wernisażu roboczym w Boskiej Dolinie przy dość dużej ilości odbiorców i darczyńców, którym organizatorzy serdecznie dziękują.
Plener „Łańcut 2021” zakończył się 28 maja z pomocą finansową Urzędu Miasta Łańcut, Banku Spółdzielczego oraz prywatnych darczyńców, za co jesteśmy wdzięczni, a artyści obecni w środowisku rozbuchanej przyrody, mogli patrzeć, przezywać i „wyżywać się” malarsko zgodnie z myślą Cézanne’a.
Wystawa w Domu Kultury „Sokół” prezentuje 37 obrazów, 2 rysunki i 2 rzeźby ceramiczne. Natura w dużej mierze stanowi bezmiar inspiracji dla twórców jest niezmierzona i nieoceniona w formy i barwy. Każdy wschód i zachód słońca, zmienność pogody daje nowe możliwości, inną grę światła i cienia, ten sam krajobraz widziany oczyma każdego z nas bywa inny i to jest piękne zarówno w naturze jak i w każdym z nas, to stanowi o naszej indywidualności twórczej. Patrząc na prace wyjątkowych ludzi dostrzegamy ich spojrzenie na wybrany fragment rzeczywistości. Każdy z nich ma swój własny, niepowtarzalny styl. Jedni chylą się w stronę realizmu inni w stronę abstrakcji. Prace niektórych twórców „buchają” wręcz ciepłymi, intensywnymi kolorami, inne natomiast są stonowane w chłodnych barwnych odcieniach. Oprócz dziewiczej przyrody możemy dostrzec kwiaty w wazonach, architekturę a także konie.
Na naszej ekspozycji gości także jeden wyjątkowy obraz Kazimierza Rocheckiego, który prezentuje Niedzicę a na jej tle namalowani przez artystę wszyscy uczestnicy pleneru. Jest to też wyjątkowa wystawa ze względu na udział prac malarskich jednej z uczestniczek plenerów, która pochodzi z Ukrainy. Vira Ustianska mieszkała w Zaporożu. Ukończyła studia malarskie w Charkowie. Jest nauczycielem malarstwa, prowadzi lekcje dla uzdolnionych dzieci. Przeczuwając nadchodzącą wojnę rozpoczęła projekt 1000 słoneczników będących symbolem pokoju i pięknej słonecznej pogody. Uciekała z Ukrainy z córką do Polski, gdzie realizuje nadal swój malarski projekt. W holu wystawowym „Sokoła” gości pięć jej prac. Zachęcamy do zakupu obrazów. Kwota w całości zostanie przeznaczona na wsparcie dla artystki i jej ośmioletniej córeczki.
Anna Krok – instruktor DK