Wesprzyj malarkę z Ukrainy kupując jej pracę
27 kwietnia 2022
Tydzień Bibliotek
12 maja 2022

Wystawa poplenerowa “Lańcut, Niedzica 2021”

Malarstwo polega przede wszystkim na patrzeniu.
Paul Cézanne

Wystawa poplenerowa
XXIV Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Łańcut 2021”
oraz VI Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko – Rzeźbiarskiego
„Niedzica 2021”

Od 27 kwietnia do 6 czerwca br. w strzyżowskim Domu Kultury goszczą prace wybitnych artystów z różnych regionów Polski a to za sprawą naszej współpracy z komisarzem plenerów malarsko – rzeźbiarskich Janem Zenonem Majczakiem. Strzyżów już od ponad 10 lat stał się jednym z przystanków wyjątkowych ekspozycji poplenerowych prac. Początkowo były to prace z międzynarodowych spotkań artystycznych odbywających się w Łańcucie a od 6 lat także w Niedzicy.

W obecnych plenerach malarskich i rzeźbiarskim wzięło udział 17 artystów: Roman Choinka (Zielona Góra), Danuta Gaweł (Krzeszów n/Sanem), Marian Knobloch (Chorzów), Marta Lipowska (Tarnobrzeg), Krzysztof Ludwin (Kraków), Józef Machała (Rzeszów), Jan Zenon Majczak (Rakszawa), Maria Wiktoria Mostek (Rudna Wielka), Nela Nelip (Katowice), Dominika Paczkowska (Krosno), Mirosława i Kazimierz Rochecki (Toruń), Anitta Rotter – Pucz (Polańczyk), Krystyna Rudzka – Przychoda (Lublin), Beata Topolińska (Warszawa), Marta Wasilczyk (Lublin), Tadeusz Ziętara (Jaworzno). A oto kilka słów od komisarza plenerów Jana Zenona Majczaka.

Przyspieszony termin XXIV edycji Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Łańcut 2021” zasadniczo nie zmienił organizatorom charakteru wydarzenia. Miejsce, Boska Dolina w Dylągówce, została przyjęta przez artystów z zadowoleniem; na zmienną pogodę i deszcze nie mieliśmy wpływu, a pobyt wśród łąk, stawów, zróżnicowanej zieleni leśnej, sycił wyobraźnię artystów co można było zauważyć w charakterze prac malarskich. Połowa jedenastoosobowej obsady pleneru to malarze, którzy po raz pierwszy tu zawitali.

Miejscowy pejzaż roztaczał się wokół „na wyciągnięcie ręki”, dał satysfakcje artystom, którzy z chęcią malowali to co widzieli w naturze, odświeżając wyobraźnię po dłuższym pobycie
w domowych pracowniach. Obecność koni w gospodarstwie edukacyjnym Antoniego Boska
(i jego zięcia), była zauważalna w dziełach poplenerowych. Artyści doświadczali , że malowanie koni nie jest tematem łatwym , tym bardziej docenialiśmy obrazy, w tym temacie, malowane przez Kossaków, Brandta, Chełmońskiego i Michałowskiego.

Wycieczka w Bieszczady, szlakiem architektury drewnianej (cerkwi, kościołów, kapliczek) czyli podróż „dużą pętlą” do Cisnej, pozwoliła zgromadzić zapis zdjęciowy , jako temat do prac malarskich, a słoneczna aura sprawiła, że wyjazd był przyjemny.

Około 60 prac plastycznych, było dorobkiem uczestników 12-dniowego pleneru, które przedstawiliśmy na wernisażu roboczym w Boskiej Dolinie przy dość dużej ilości odbiorców i darczyńców, którym organizatorzy serdecznie dziękują.

Plener „Łańcut 2021” zakończył się 28 maja z pomocą finansową Urzędu Miasta Łańcut, Banku Spółdzielczego oraz prywatnych darczyńców, za co jesteśmy wdzięczni, a artyści obecni w środowisku rozbuchanej przyrody, mogli patrzeć, przezywać i „wyżywać się” malarsko zgodnie z myślą Cézanne’a.

Wystawa w Domu Kultury „Sokół” prezentuje 37 obrazów, 2 rysunki i 2 rzeźby ceramiczne. Natura w dużej mierze stanowi bezmiar inspiracji dla twórców jest niezmierzona i nieoceniona w formy i barwy. Każdy wschód i zachód słońca, zmienność pogody daje nowe możliwości, inną grę światła i cienia, ten sam krajobraz widziany oczyma każdego z nas bywa inny i to jest piękne zarówno w naturze jak i w każdym z nas, to stanowi o naszej indywidualności twórczej. Patrząc na prace wyjątkowych ludzi dostrzegamy ich spojrzenie na wybrany fragment rzeczywistości. Każdy z nich ma swój własny, niepowtarzalny styl. Jedni chylą się w stronę realizmu inni w stronę abstrakcji. Prace niektórych twórców „buchają” wręcz ciepłymi, intensywnymi kolorami, inne natomiast są stonowane w chłodnych barwnych odcieniach. Oprócz dziewiczej przyrody możemy dostrzec kwiaty w wazonach, architekturę a także konie.

Na naszej ekspozycji gości także jeden wyjątkowy obraz Kazimierza Rocheckiego, który prezentuje Niedzicę a na jej tle namalowani przez artystę wszyscy uczestnicy pleneru. Jest to też wyjątkowa wystawa ze względu na udział prac malarskich jednej z uczestniczek plenerów, która pochodzi z Ukrainy. Vira Ustianska mieszkała w Zaporożu. Ukończyła studia malarskie w Charkowie. Jest nauczycielem malarstwa, prowadzi lekcje dla uzdolnionych dzieci. Przeczuwając nadchodzącą wojnę rozpoczęła projekt 1000 słoneczników będących symbolem pokoju i pięknej słonecznej pogody. Uciekała z Ukrainy z córką do Polski, gdzie realizuje nadal swój malarski projekt. W holu wystawowym „Sokoła” gości pięć jej prac. Zachęcamy do zakupu obrazów. Kwota w całości zostanie przeznaczona na wsparcie dla artystki i jej ośmioletniej córeczki.

Anna Krok – instruktor DK

Partnerzy

Skip to content