Dzień Dziecka – program artystyczny
31 maja 2021
KACZUCHA’2021
17 czerwca 2021

Wystawa poplenerowa Plenerów Malarsko – Rzeźbiarskich Łańcut 2019, 2020 i Frydman – Niedzica 2019, 2020

Valentinas Varnas

          

Jak to się zaczęło ?

Od wielu już lat strzyżowski Dom Kultury „Sokół” gości prace wielu wybitnych twórców biorących udział
w plenerach malarsko – rzeźbiarskich, które odbywają się w Łańcucie i Frydmanie – Niedzicy. Za sprawą komisarza plenerów – Jana Zenona Majczaka, odwiedzający nas goście mogą podziwiać pracę artystów z kraju i zza granicy. Niestety, w ubiegłym roku ze względu na zagrożenie epidemiologiczne spowodowane pandemią COVID 19 wystawa nie odbyła się, natomiast Panu Janowi udało się zorganizować plener zarówno w Łańcucie jak i Fridmanie – Niedzicy.  Wszystkie plenery mają charakter międzynarodowy, a ich organizatorzy, wspierani przez lokalne samorządy, dokładają starań, aby plener, jako artystyczne wydarzenie, zainspirował również uzdolnioną plastycznie młodzież. Opiekun plenerów co roku prezentuje najlepsze prace, które powstały podczas spotkań artystycznych. Plenery w Łańcucie to wydarzenie o bardzo długiej tradycji. W 2020 roku międzynarodowy plener odbył się w Łańcucie po raz 23. Na plener w Frydmanie – Niedzicy artyści przyjechali po raz 5.

Vira Ustianska
Bernadeta Pewniak
Elżbieta Maria Sawicka
Krzysztof Brzuzan
Jan Zenon Majczak

Elżbieta Maria Sawicka

Cztery plenery łańcucko-frydmańskie

Wystawa poplenerowa prezentowana w naszym holu zawiera prace powstałe podczas XXII Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarski „Łańcut 2019″ (czerwiec), IV Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego „Frydman 2019″ (wrzesień), XXIII Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego „Łańcut 2020″ (czerwiec) i V Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Niedzica-Frydman 2020″ (wrzesień). W tych niezwykłych spotkaniach plenerowych uczestniczyło 35 artystów (niektórzy podwójnie). W 2020 r. plenery odbyły się bez obecności artystów z zagranicy, którzy nie mogli przyjechać z powodu zamknięcia granic. Warto zauważyć, że obok amatorów w plenerach uczestniczą profesjonaliści. W plenerze we Frydmanie wzięło udział trzech artystów z tytułem profesorskim. Uczestnikami plenerów w Łańcucie byli m.in.: Josif Bobenchik, Roman Choinka, Jan Z. Majczak, Natalia Nosyk, Lidia Olszyna – Mikołajczak, Bernadeta Pewniak, Anitta Rotter – Pucz, Krystyna Rudzka – Przychoda, Marek Twardy, Iwona Urbańska – Bać, Vira Ustianska.

W plenerze we Frydmanie uczestniczyli m.in.: Edyta Brzyżek – Szewczyk, Krzysztof Brzuzan, Roman Choinka, Anna Hass – Brzuzan, Zygmunt Kłosowski, Marian Knobloch, Marta Lipowska, Jan Z. Majczak, Lidia Olszyna – Mikołajczak, Bangutis Prapudenis, Krystyna Rudzka – Przychoda, Teresa Szafrańska, Valentinas Varnas, Małgorzata Werner. 

Wystawa zaprezentowana w naszej instytucji to podróż przez wspaniałe, barwne, wyjątkowe i zachwycające swym urokiem i tajemniczością miejsca. A tak o nich pisze komisarz pleneru w jednym z folderów poplenerowym Kolejny już raz artyści przyjechali do Frydmana by określić się twórczo, na Spiszu, w krainie pejzaży pieńskiego zakątka. Mgły charakterystyczne dla wrześniowej aury okrywały górskie pejzaże, a unosząc się otwierały przestrzeń dając cudowny, romantyczny plan malarski. Twórcy chętnie korzystali z uroków spiskiej ziemi, uwalniali emocje tworząc swoje dzieła. A w kolejnej publikacji opisującej XXIII Ogólnopolski Plener Malarsko – Rzeźbiarski Łańcut 2020 pan Jan Majczak opisuje inspiracje artystów Rzeźbiarz A. Majerski wykonał kompozycję dwustronną z kloca 1, 5 m lipy połączenie kobiety i konia, której tytuł nadał gospodarz – znawca koni wszak jest ich tu z górą 50. Marta Wasilczyk, artystka ceramik również realizowała temat bliski obecnej tu stadninie. Powstało wiele dzieł malarskich pejzażowych z pobliskiej okolicy. Ania Baran tworzyła kompozycje swoiste, pełne energii w czerwieniach i zieleniach. Jacek Koźmiński malował pejzaż w oparciu o dobry, doświadczony warsztat malarski, podobnie Maria Wiktoria Mostek i Nela Nelip, których piękne prace wymagały trudu i wysmakowanej kolorystyki jaką inspiruje przyroda. Zygmunt Machała i Zygmunt Kłosowski malowali prosto z domku w którym mieszkali – w sąsiedztwie stawów, łąk i pobliskiego lasu.      

Wystawa w strzyżowskim Domu Kultury to 40 niezwykle barwnych, inspirowanych przyrodą, architekturą a także ludźmi obrazów malowanych farbami akrylowymi, olejnymi, akwarelowymi w różnych stylach i technikach malarskich a pośród nich rzeźby ceramiczne, z drewna a także brązu. 23 wybitnych artystów ich malarska wizja świata to wszystko można podziwiać na jedynej w swoim rodzaju wystawie poplenerowej. 

Zapraszamy do zwiedzania wystawy do 31 lipca br. 

Anna Krok – instruktor DK „Sokół” 

Partnerzy

Skip to content