„Wakacje z kulturką 2022”
31 maja 2022
Pierwsza wycieczka Małego Pogórza
22 czerwca 2022

Maj i czerwiec pod znakiem „Małych Geniuszy”

Uroczyste zakończenie Akademii Małego Geniusza ?? połączone z wykładem podróżnika Samuela Kempskiego. Jak co miesiąc, w maju i czerwcu warsztaty w ramach Akademii Małego Geniusza cieszyły się sporym zainteresowaniem… Projekt zakładał dużą różnorodność tematów, a zatem postawiliśmy na „fotografię” oraz „Mikro i makro świat”.

W pierwszym bloku Pan Kamil Jarosh – pedagog i praktyk fotografii zarówno analogowej jak i cyfrowej – postawił na zajęcia bardzo praktyczne, ale także bardzo ciekawe. Pierwszym z tematów fotografii analogowej było wykorzystanie papieru światłoczułego do wykonania lumen printów oraz luxografii. Efekty obu zadań uczestnicy mogli zaobserwować prawie od razu, gdyż przedmioty oraz zasuszone liście były układane bezpośrednio na papierze fotograficznym, naświetlane a następnie wywoływane metodą klasyczną za pomocą chemii. Podobnie miała się sprawa z camerą obscurą – -czyli prototypem aparatu fotograficzngo. Uczestnicy w zaaranżowanej ciemni wkładali papier światłoczuły to „aparatu” czyli tuby przygotowanej odpowiednio i naświetlali w plenerze wybrane kadry a następnie wywoływali swoje prace. Kolejne dwa zajęcia dotyczyły fotografii cyfrowej. Uczestnicy poznali pojęcie „Malowania światłem” oraz wzięli udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej portretowej z wykorzystaniem oświetlenia i sprzętu studyjnego. Po zajęciach każdy portretowany otrzymał dostęp do pamiątkowych fotografii. Pan Kamil w trakcie zajęć dbał o bezpieczeństwo uczestników oraz zwracał uwagę na ważne aspekty w fotografii.

Przyszedł i czas na ostatni blok warsztatowy czyli „Mikro i makro świat”. 1 czerwca Pani Zuzanna Opielowska – Nowak przygotowała spotkanie z archeologią z rozmachem. Na swoje warsztaty przywiozła całą „oręż” rekwizytów, a wśród nich kompletny strój szlachecki, zbroję a także liczne eksponaty z wykopalisk.

Uczestnicy otrzymali kartusz, na którym za pomocą hieroglifów mieli za zadanie zapisać swoje imię. Mogli poznać warstwy Ziemi tworzące historię przez wieki. Prowadząca przyprowadziła również wolontariuszy, którzy dumnie prezentowali elementy zbroi i strojów historycznych. W czasie warsztatów nie brakowało efektownych pokazów, a każdy z uczestników mógł dotknąć i zobaczyć z bliska eksponaty z wykopalisk lub elementy oręża, broni czy dokumentów z zamierzchłych czasów. Ochotnicy mieli okazję założyć na siebie elementy zbroi i przekonać się, ile waży.

8-go czerwca młodzież spotkała się z Panią Katarzyną Paszek – biologiem i pedagogiem na warsztatach z mikrobiologii. Prowadząca na początku zajęć przywitała się z każdym z uczestników poprzez podanie ręki. Następnie w żartobliwy sposób poinformowała, że właśnie zostali zainfekowani i aby popatrzyli na swoje ręce. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich było odkrycie, że na dłoniach mają brokat, który był obrazowym odpowiednikiem bakterii na nich żyjących. Następnie każdy z uczestników miał stworzyć własne bakterie z plasteliny. Kiedy się to już udało, przystąpiliśmy do bliższego poznania rodzajów bakterii, podzieliliśmy na dobre i złe bakterie, zaobserwowaliśmy jak rosną drożdże, doszło nawet do „bitwy” dobrych i złych bakterii, a spotkanie zakończyliśmy piosenką o bakteriach.

W starszej grupie również temat bakterii i wirusów nabrał bardzo ciekawej wizualnej formy. Mogliśmy zaobserwować, jak pracują drożdże w połączeniu z wodą i cukrem. Następnie każdy z uczestników przygotował własny preparat z pleśnią różnego rodzaju. Obrazy w dużym powiększeniu bardzo zaskoczyły obserwujących i pobudziły wyobraźnię młodzieży.

Ostatnim spotkaniem i jednocześnie oficjalnym zakończeniem Akademii Małego Geniusza – było spotkanie z grupą podróżników „TRZASK”. 15 czerwca spotkaliśmy się w większym gronie, gdyż do uczestników mogli tego dnia dołączyć rodzice oraz rodzeństwo. Razem z Panią Aleksandrą Korabiowską przywitałyśmy przybyłych oraz zapowiedziałyśmy spotkanie. Pan Samuel Kempski przygotował dla nas ciekawą wizualnie i merytorycznie prezentację o krajach Japonii, Wietnamu oraz Kambodży. Nie zabrakło atrakcyjnych zdjęć z podróży, rekwizytów i strojów a ochotnicy mogli się w nich nawet zaprezentować. Były to między innymi kimono oraz strój regionalny osadników górskich w Wietnamie.

Na zakończenie spotkania zrobiliśmy krótkie podsumowanie całego projektu oraz wręczyliśmy nagrody 15 najaktywniejszym uczestnikom programu. Nie zabrakło także przerwy na mały poczęstunek.

W ciągu całego cyklu Akademii odbyło się 32 spotkania o tematyce: aerodynamika, ceramika, robotyka, miesiąc odkrywców, miesiąc lingwistyczny, miesiąc humanistyczny, fotografia i mikro i makro świat. W projekcie udział wzięło 112 dzieci, a najaktywniejsi uczestnicy mieli za sobą nawet dwadzieścia kilka z nich. Z uśmiechem na twarzach 15 uczestników stanęło na scenie, aby odebrać swój certyfikat i nagrodę. Planujemy kontynuację programu Akademia Małego Geniusza z nowymi ciekawymi warsztatami, na które już dzisiaj zapraszamy młodzież.

Uroczyste zakończenie Akademii Małego Geniusza połączone z wykładem podróżnika Samuela Kempskiego,…..” jak i cały projekt został sfinansowany ze środków Fundacji PZU.” 

Koordynator AMG

Katarzyna Strzępek

fot. K.Strzępek, P.Krok

Partnerzy

Skip to content