Srebrna na medal!
12 kwietnia 2016

Załucki w wierszu i piosence

Niedawno przypomnieliśmy postać i twórczość tego satyryka, za sprawą grupy estradowo kabaretowej Antidotum. Ktoś zapyta jak to możliwe, skoro dwa lata temu grupa oficjalnie zakończyła swoją artystyczną działalność…? Powiedzmy, że był to taki… prima aprilisowy żart ze strony zespołu, bo właśnie 1 kwietnia program „Załucki w wierszu i piosence” miał swoją premierę.

Słowem “mówionym” jak zawsze zajął się Leszek Majewski, który chyba najlepiej zna i interpretuje twórczość swojego mistrza.

Obok niego drugim ekspertem od poetyckiej satyry była Zdzisława Górska. Swą autorską wypowiedź rozpoczęła wierszowanym życiorysem bohatera wieczoru, aby po chwili subtelnie i z przymrużeniem oka meandrować wokół aktualnych, rodzimych spraw z życia Strzyżowa i jego mieszkańców, a wszystko to zgrabnie, lekko i do rymu…

Równie zgrabnie, dowcipnie choć już nie do rymu, wypowiedziała się w autorskim wywiadzie Basia Pieczek (kabaretowa Cesia Cieciorek). Dla przepytującego ją redaktora (Wiesiek Plezia) było jasne, że Cesia ma odpowiedź na każde pytanie i nie boi się mówić co myśli…

W programie nie zabrakło też piosenek zwłaszcza tych, do których teksty napisał Marian Załucki. Zaśpiewali je: Barbara Szlachta, Anna Muszyńska, Jola i Ernest Pieczkowie, Józek Maźnicki i Aleksandra Fiołek – Matuszewska, która nawet „zmusiła” do tak zwanego „debiutu w ostatniej chwili” tancerza – Piotra Świerada. Gościnnie, piosenki z repertuaru Seweryna Krajewskiego i Edyty Geppert zaśpiewała Magdalena Miązek, a wykonawcom akompaniowała sekcja Domu Kultury w osobach Dariusza Szlachty, Grzegorza Małka, Dariusza Oślizły i Tomasza Wieszczka.

Czy program się podobał, to już nie mnie o tym decydować, niech na to pytanie odpowiedzą sobie ci, którzy go obejrzeli…Dodam tylko jeszcze, iż krótki 20- minutowy fragment tego samego programu, był prezentowany tydzień później, podczas Jubileuszu 25-lecia miesięcznika Waga i Miecz.

Partnerzy

Skip to content