Zespół Pieśni i Tańca “Kłosowianie”

Powstanie Zespołu

Zespół Pieśni i Tańca „Kłosowianie” powstał przy Domu Kultury” Sokół” w Strzyżowie w listopadzie 2006 r. z grupy 18 osób, miłośników folkloru i byłych tancerzy, których kontakt z folklorem rozpoczął się jeszcze w latach 60. Inicjatorką powstania „Kłosowian” była Czesława Szlachta-Pytko. Zespół Korzysta z dorobku artystycznego ludowego muzyka, nieżyjącego już regionalisty – Stefana Kłosowicza. Powstanie zespołu było sposobem na zagospodarowanie potencjału artystycznego mieszkańców Strzyżowa oraz okolicznych miejscowości, a także sposobem na wypełnieniem luki w twórczości ludowej jaką obserwowaliśmy w gminie Strzyżów. Występy zespołu zostały pomyślnie przyjęte przez publiczność co spowodowało, że jego działalność i nieustanny rozwój obserwujemy po dziś dzień.

 

 

 

Nagrody i wyróżnienia:

Sukcesy oraz występy zespołu

Zespół Kłosowianie od początku swojego istnienia wstępuje na różnych przeglądach, festynach, piknikach, jego występy uświetniają święta i uroczystości w regionie. Zwieńczeniem systematycznej pracy choreograf zespołu, tancerzy i muzyków są nagrody jakie Zespół Kłosowianie zdobywa w przeglądach regionalnych oraz ogólnopolskich.

  • I nagroda i dyplom w XI Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego „Gacok” w Gaci 2017r.

  • III nagroda i dyplom w X Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego „Gacok” w Gaci 2016r.

  • nagroda w XII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca w Wiśniowej 2015r.

  • III nagroda i dyplom w Rzeszowskim Przeglądzie Kapel Ludowych „Do Korzeni” w Słocinie 2013r.

  • nagroda Świętego Michała w kategorii „Kultura” w Strzyżowie 2012r.

  • wyróżnienia dla par tanecznych w  XI Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego „Gacok” w Gaci 2017r :Monika Proksa – Marian Ciebiera, Barbara Fortuna – Bronisław Bober, 

  • wyróżnienie i dyplom w 31 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Trzcianie.2015 r.

  • wyróżnienie i dyplom w Rzeszowskim Przeglądzie Kapel Ludowych „Do Korzeni” w Słocinie 2010,    2011r.

  • dyplom w IV Podkarpackim Festiwalu Kultury Ludowej w Gogołowie 2014r.

  • I nagroda w Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów pod hasłem przewodnim „Bo Radość jest w Nas” w Stalowej Woli 2018.

  • I nagroda kategoria soliści/instrumentaliści dla Kazimierza Wiśniewskiego w Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów pod hasłem przewodnim „Bo Radość jest w Nas” w Stalowej Woli 2018.

  • II nagroda w XII Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego GACOK w Gaci 2018.

  • I nagroda w XIII Podkarpackim Festiwalu Zespołów Tańca Ludowego GACOK w Gaci 2019.

  • III nagroda dla Moniki Proksy i Mariana Ciebiera w XIII Podkarpackim Festiwalu Zespołów Tańca Ludowego GACOK w Gaci 2019.

  • III nagroda w 35 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Świlczy z s. W Trzcianie 2019.

  • II nagroda w 36 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Świlczy z s. W Trzcianie 2020.

  • II nagroda kategoria par tanecznych dla Ewy Leśniak i Mariana Ciebiera w 36 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Świlczy z s. w Trzcianie 2020.

  • Nagroda Zarządu Powiatu Strzyżowskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury 2020.

  • udział w Festynie Kultury Polskiej „Nad Issą” na Litwie.

  • udział w Jubileuszowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Krasławie na Łotwie.

  • udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultur Kisvarda- Węgry.

  • udział podczas Pikniku „Po Sąsiedzku” realizowanego w Svidniku w ramach pn. „Polsko Słowacki Jarmark Kulturalny .

  • udział XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – przystanek Strzyżów.

  • udział w Festiwalu „Balkan Folk Fest 2018” w Bułgarii .

  • udział z okazji podsumowania realizacji projektu „Tolerancja i solidarność jako kluczowe wartości dla przyszłości Europy z udziałem członków stowarzyszenia Charter of Europen Rural Cammunlties.

  • udział w Strzyżowskim Święcie Plonów -Dożynki .

  • udział w Powiatowo Gminnych Obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w Strzyżowie

  • udział w Wiosennych Targach Produktów Lokalnych w Strzyżowie.

  • udział w VIII Międzynarodowym Ekumenicznym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Gloria in Excelsis Deo” w Wetlinie i Cisnej.

  • udział w programie słowno- muzycznym „Siła pokoleń” – na pograniczu kultur

  • II nagroda za udział w 38, Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego 2022 w Świlczy z s. w Trzcianie.

  • I nagroda za udział w 13.  Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym “Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej –  21-23.04.2023 r.

  • Nagroda GRAND PRIX w XV Podkarpackim Festiwalu Zespołów Tańca Ludowego “GACOK” w Gaci 2023 r.21-23.04.2023 r.

  • II nagroda w 39 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Świlczy z s. W Trzcianie w 2023 r.21-23.04.2023 r.

 

Repertuar

Zespół Pieśni i Tańca Kłosowianie skupia się na prezentacji tańców charakterystycznych dla regionów etnograficznych wchodzących w skład województwa podkarpackiego. Wśród prezentacji scenicznych zespołu znajdziemy układy tańców rzeszowskich, krośnieńskich oraz przeworskich.

Warto dodać, że Zespół Pieśni i Tańca Kłosowianie jest o tyle unikatowy, że promuje folklor w naturalnym, niestylizowanym wydaniu. Misją zespołu jest prezentowanie kultury ludowej z zachowaniem prawdy historycznej. Kluczową rolę odgrywa prezentacja tańców, gwary, obrzędowości, strojów w formule jak najbardziej zbliżonej do pierwowzoru, czyli rdzennej kultury ludowej, jaką można było obserwować na polskiej wsi przed kilkudziesięciu czy nawet kilkuset laty. Istotne znaczenie w prezentacjach scenicznych odgrywa także współpraca międzypokoleniowa, ważne jest zaangażowanie przedstawicieli różnych grup wiekowych, aby występy były zróżnicowane zarówno w stroju, jak i zachowaniu poszczególnych tancerzy. Występy zespołu nierzadko przybierają formułę swoistej inscenizacji, która skupia się na pokazaniu szerszego kontekstu przedstawianych tańców oraz przyśpiewek. Zachowanie sceniczne tancerzy znajduje umocowanie w tradycji, stąd zarówno kolejność tańców, poszczególne gesty, zamawianie tańców, role partnerki i partnera są wnikliwie przemyślane.

Działalność towarzysząca

Z inicjatywy choreograf zespołu część tancerzy aktywnie angażuje się w wykonywanie haftów oraz szycie elementów strojów krośnieńskich oraz rzeszowskich.

Aktywność rękodzielnicza sprawia, że kultywowanie folkloru i pielęgnacja wytworów kultury ludowej nabierają pełniejszego wymiaru.

Zespół wykonuje hafty na męskich koszulach rzeszowskich, haftuje także damskie koszule rzeszowskie, zapaski oraz chustki. Członkowie zespołu samodzielnie projektują wzory haftu rzeszowskiego, wykorzystują techniki haftu płaskiego oraz angielskiego. Zespół Kłosowianie tworzy na własne potrzeby czepce krośnieńskie, krośnieńskie rańtuchy, koszule oraz chusty.

Każdego roku Zespół Kłosowianie tworzy wieniec dożynkowy, a w okresie Świąt Bożego Narodzenia przygotowuje repertuar kolęd, co stanowi wyraz dbałości o piękne polskie tradycje.

ZPIT “Kłosowianie” działający przy Domu Kultury “Sokół” w Strzyżowie, wykonał wieniec składający się z dwóch części: Kielicha z Hostią oraz podstawy w kształcie ściętego stożka, które są symbolem czci dla eucharystii oraz przemienienia ciała i krwi Chrystusa w chleb i wino.

I Festiwalu Kultury Ludowej im. Stefana Kłosowicza

fot. Anna Proksa – Lenart

 

Z życia zespołu:

25 kwietnia 2023

“Zagłębie i sąsiedzi”

Sukces Zespołu Pieśni i Tańca „Kłosowianie” w 13. Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym Jak wspaniale jest pisać o zdarzeniach, które sprawiają, że rozpiera cię duma i przepełniają serce radością… Zwycięstwo Zespołu Pieśni i Tańca „Kłosowanie” w Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym Zagłębie i Sąsiedzi odbywającym się w Dąbrowie Górniczej w dniach 21 -23.04.2023 r., stało się […]
7 kwietnia 2022

Integracja Polsko – Ukraińska

W ostatnim czasie w wyniku agresji militarnej Rosji na Ukrainę ponad 6 milionów osób musiało opuścić swoje domy, uciekając przed wojną i jej konsekwencjami . Ponad 2 mln uchodźców trafiło do Polski, a część z nich zagościła także w powiecie strzyżowskim. Obywatele Ukrainy rozsiani po różnych gminach naszego powiatu, przyjmowani w domach […]
3 listopada 2021

Ogólnopolski Konkurs Tańca Ludowego w Trzcianie

Już po raz kolejny Zespół Pieśni i Tańca Kłosowanie miał wielką przyjemność wystąpienia w Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Trzcianie. Ogromna konkurencja wśród zespołów z 5 województw, ponad 500 tancerzy, śpiewaków oraz muzyków i nieprzeciętna atmosfera na długo pozostaną pamięci, a sam fakt ,że pomimo wymagającej rywalizacji Zespół zdołał zdobyć wyróżnienie, […]
21 lipca 2021

Kotlina Kłodzka

Jeszcze zimą bieżącego roku zrodził się pomysł podjęcia współpracy przez Zespół Pieśni i Tańca Kłosowianie oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Markowanie, aby wspólnie promować podkarpacki folklor, pokazując jego różnorodność i tym samym realizować cele  przyświecające obydwu zespołom. Już w lipcu udało się wdrożyć w życie wspólne plany i zamierzenia organizując wyjazd […]
21 grudnia 2020

Kolędowanie z “Kłosowianami”

Z okazji nadchodzących świat Bożego Narodzenia pragniemy Państwu złożyć Najserdeczniejsze Życzenia oraz zaprosić do wysłuchania 3 kolęd przygotowanych przez ZPiT “Kłosowianie”.

Partnerzy

Skip to content