Zespół Pieśni i Tańca „Kłosowianie”

Zespół Pieśni i Tańca „Kłosowianie” powstał w listopadzie 2006 r. z grupy 18 osób, miłośników folkloru i byłych tancerzy, których kontakt z folklorem rozpoczął się jeszcze w latach 60 i trwa do dzisiejszego dnia. Inicjatorką powstania „Kłosowian” była Czesława Szlachta-Pytko (obecnie tancerka zespołu). Korzysta z dorobku artystycznego ludowego muzyka, nieżyjącego już regionalisty i choreografa Domu Kultury „Sokół” – Stefana Kłosowicza, ale i nieustannie poszerza swój wachlarz umiejętności taneczno – wokalnych (region rzeszowski, przeworski, krośnieński), a od niedawna również teatralnych jak „Pokaz obrzędów weselnych” czy „Jasełka.

Zespół od początku swojego istnienia został bardzo dobrze przyjęty wśród publiczności, a osoby należące do zespołu tym bardziej przykładając sie do wspólnej pracy na próbach odnosiły coraz to większe sukcesy zdobywając nagrody, wyróżnienia, dyplomy na krajowych jak i zagranicznych scenach, występując na różnych okolicznych przeglądach, festynach, piknikach jak w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca w Wiśniowej Międzynarodowym Spotkaniu Folklorystycznym w Strzyżowie, Strzyżowskie Święto Plonów „Dożynki” V Miodobraniu w Kołaczycach, Bieździedzy, Festiwal Kultury Pogórzańskiej „O Złotą Podkowę Pogórza w Ryglicach, Rzeszowski Przegląd Kapel Ludowych „Do Korzeni” w Słocinie. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Taca Ludowego w Trzcinie. IV edycji „Na Lubatowską Nutę” w Lubatowej, Święto Pamuły w Gliniku Zaborowskim, XI Regionalny Przegląd Zespołów Tańca Ludowego „Gacok” w Gaci . Zespół ze swoimi występami gościł nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju w Festynie Kultury Polskiej „Nad Issą” w Litwie, Przegląd Kolęd i Pastorałek Polskich, (Rezekne) Łotwa, Międzynarodowy Festiwal Kultury w (Kisvardzie) Węgry, Polsko-Słowacki Jarmark Kulturalny (Śvidnik) Słowacja, ukazując kulturę polską w tańcu oraz śpiewie. Jedna z tancerek określiła trafnie piórem poczynania, Kłosowian:, „choć przeterminowani, w kulturze ludowej są rozmiłowani jesienią.

2011 roku do zespołu dołączyła spora grupa młodych „zapaleńców” i miłośników folkloru, którzy z tańcem ludowym zetknęli się już w szkole podstawowej. Obecnie Zespół liczy ok. 30 osób i odnosi wiele sukcesów.

Kierownik i choreograf: Anna Proksa-Lenart

Wiesław Malec – skrzypce

Michał Moskwa – akordeon

 

Nagrody i wyróżnienia:

 • I nagroda i dyplom w XI Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego „Gacok” w Gaci 2017r.
 • III nagroda i dyplom w X Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego „Gacok” w Gaci 2016r.
 • nagroda w XII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Pieśni i Tańca w Wiśniowej 2015r.
 • III nagroda i dyplom w Rzeszowskim Przeglądzie Kapel Ludowych „Do Korzeni” w Słocinie 2013r.
 • nagroda Świętego Michała w kategorii „Kultura” w Strzyżowie 2012r.
 • wyróżnienia dla par tanecznych w  XI Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego „Gacok” w Gaci 2017r :Monika Proksa – Marian Ciebiera, Barbara Fortuna – Bronisław Bober, 
 • wyróżnienie i dyplom w 31 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Trzcianie.2015 r.
 • wyróżnienie i dyplom w Rzeszowskim Przeglądzie Kapel Ludowych „Do Korzeni” w Słocinie 2010,    2011r.
 • dyplom w IV Podkarpackim Festiwalu Kultury Ludowej w Gogołowie 2014r.
 • I nagroda w Przegladzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów pod hasłem przewodnim „Bo Radość jest w Nas” w Stalowej Woli 2018.
 • I nagroda kategoria solisci/instrumentaliści dla Kazimierza Wiśniewskiego w Przegladzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorow pod hasłem przewodnim „Bo Radość jest w Nas” w Stalowej Woli 2018.
 • II nagroda w XII Regionalnym Przegladzie Zespołów Tańca Ludowego GACOK w Gaci 2018.
 • I nagroda w XIII Podkarpackim Festiwalu Zespołów Tańca Ludowego GACOK w Gaci 2019.
 • III nagroda dla Moniki Proksy i Mariana Ciebiera w XIII Podkarpackim Festiwalu Zespołów Tańca Ludowego GACOK w Gaci 2019.
 • III nagroda w 35 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Świlczy z s. W Trzcianie 2019.
 • II nagroda w 36 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Świlczy z s. W Trzcianie 2020.
 • II nagroda kategoria par tanecznych dla Ewy Leśniak i Mariana Ciebiera w 36 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Świlczy z s. w Trzcianie 2020.
 • Nagroda Zarządu Powiatu Strzyżowskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury 2020.

 

Z życia zespołu:

21 grudnia 2020

Kolędowanie z „Kłosowianami”

Z okazji nadchodzących świat Bożego Narodzenia pragniemy Państwu złożyć Najserdeczniejsze Życzenia oraz zaprosić do wysłuchania 3 kolęd przygotowanych przez ZPiT „Kłosowianie”.
12 listopada 2020

Nagrody Zarządu Powiatu w dziedzinie kultury 2020

10 lipca 2020

Poszukujemy skrzypka !

17 czerwca 2019

Przyodziejmy się w tradycję !

Przyodziejmy się w tradycję ! Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019 Czas realizacji: 17.06.2019 r. do 26.10.2019 r. Inicjatywa zakłada zakup, uszycie, a także haft strojów ludowych właściwych dla folkloru rzeszowskiego oraz krośnieńskiego na rzecz Domu Kultury Sokół w Strzyżowie. Projekt skupia się także na działaniach […]

Partnerzy

Skip to content