Musical ,,Skrzydełka” wg Małgorzaty Jokiel
3 czerwca 2019
Gminny Dzień Dziecka 2019
6 czerwca 2019

Zwycięstwo Zespołu Pieśni i Tańca „Kłosowianie” w XIII Podkarpackim

Festiwalu Zespołów Tańca Ludowego GACOK

Gać – niewielka miejscowość w powiecie przeworskim szczycąca się ponad stuletnimi, udokumentowanymi, tradycjami kultury ludowej. W 1908 r. powstał tu Teatr i Chór Włościański, a w 1912 r. w ramach Drużyny Bartoszewskiej Zespół Muzyki i Śpiewu. Tradycje tą kontynuuje Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Gacoki”, skąd też zrodził się zamysł zorganizowania Festiwalu Zespołów Tańca Ludowego właśnie w tym środowisku.

W tegorocznej edycji Przeglądu, która odbyła się w piękną, słoneczną niedzielę, 2 czerwca br., już po raz kolejny, udział wziął działający przy Domu Kultury „Sokół” ZPiT „Kłosowianie”. Podobnie jak w roku ubiegłym, również tym razem, strzyżowskim artystom udało się wywalczyć trofeum. W 2018 roku było to II miejsce w kategorii „Zespoły taneczne powyżej 25 lat”, a tym razem „Kłosowianie” mogą poszczycić się I Nagrodą! Wśród par tanecznych powyżej 25 lat również III Nagrodę wywalczyli Monika Proksa i Marian Ciebiera.

Występy oceniało zacne grono ekspertów: Alicja Haszczak – wybitna etnograf, Zofia Byczkowska – rzeszowska choreograf oraz Mirosław Wysokiński – muzyk z Rzeszowa. Podczas Przeglądu Zespół zaprezentował tańce rzeszowskie: „Chodzony”, „Z powódka”, „Kulawka”, „Tramla ze stępy”, „Polka uginano”, „Oberek z boku”, „Polka z rondem”, „Sztajerek”, „Polka bez noge”, „Ułaniczek”.

Serdeczne gratulację dla całego Zespołu, życzymy również wielu sukcesów w kolejnych Przeglądach.

DK

zródło: TwojaTV lokalna telewizja

Partnerzy

Skip to content