Niepowtarzalne spotkanie z Kabaretem Paranienormalni
11 czerwca 2017
XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – Przystanek Strzyżów
22 lipca 2017

XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – przystanek Strzyżów

Historia Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych sięga 1967 r. Pomysł przedsięwzięcia związany był z pobytem w Rzeszowie Zespołu Pieśni i Tańca “Krakus” z Genk z Belgii, który przyjechał na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca “Bandoska” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Po spotkaniu tych zespołów zrodził się wspólny pomysł realizacji cyklicznych spotkań polonijnych zespołów folklorystycznych i zaproszenia do udziału w nim większej liczby Polonusów. I tak, co trzy lata, na teren Podkarpacia przybywają zespoły kultywujące i promujące polskie tradycje folklorystyczne za granicami naszego kraju.

W tym roku po raz kolejny w realizację Festiwalu włączył się strzyżowski Dom Kultury. 22 lipca br. na placu obok strzyżowskiego „Sokoła” mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe tańce, barwne stroje oraz wyjątkowych, młodych ludzi, którzy z pasją i zaangażowaniem prezentowali narodowe tańce. Na scenie jako pierwszy zaprezentowała się Grupa POLONEZ MANCHESTER z Wielkiej Brytanii, która powstała w 1949 roku z inicjatywy Wacława Kolękowskiego, zrzeszając emigrantów powojennych. Przewodnim celem założenia tego zespołu folklorystycznego było promowanie oraz przekazywanie tradycji i kultury polskiej na obczyźnie. Jedyny w swoim rodzaju folklor polski zagościł w sercach założycieli, a później kolejnych członków Zespołu i trwa do dziś. POLONEZ MANCHESTER przekazuje swoje umiejętności i „zaraża” miłością do polskiej kultury kolejne pokolenia. Repertuar Grupy jest bardzo zróżnicowany i regularnie rozszerzany. W ostatnich pięciu latach wzbogacili swój program m. in. o tańce biłgorajskie, podkarpackie oraz łowickie. W latach pięćdziesiątych Zespół regularnie reprezentował Manchester w konkursach, festiwalach oraz koncertach, a w 1953 roku miał zaszczyt uczestniczyć w koronacji królowej Elżbiety II. Ciekawostką jest, że w tym okresie oprócz tradycyjnych występów ludowych, POLONEZ MANCHESTER wystawiał także operetki i rewie. Grupa jest bardzo aktywna, udziela się społecznie i występuje dla wielu organizacji charytatywnych. POLONEZ MANCHESTER jest jedną, wielką rodziną, której członkowie kochają Polskę, jej kulturę i tradycje. Z pasją i dumą przekazują te wartości kolejnym pokoleniom oraz promują wśród szerokiego grona odbiorców. W tym roku Zespól zaprezentował się podczas rzeszowskiego Festiwalu już po raz szósty.

Główna część występów powierzona została Zespołowi z Manchesteru jednak również nasze rodzime formacje miały okazję do zaprezentowania swoich umiejętności. I tak, dla zgromadzonej publiczności oraz gości z Anglii wystąpili: ZPiT „Kłosowianie” w układzie rzeszowskim i przeworskim, GŚ „Barwy Jesieni”, Zespół „Stryki i Wujanki” oraz Zespół „Aster” Stowarzyszenie Klub Seniora „Przyjaźń” prezentujące tradycyjne pieśni i piosenki naszego regionu.

Sobotnie popołudnie upłynęło w niezwykle miłej i przyjacielskiej atmosferze przy radosnych ludowych dźwiękach. Miło jest patrzeć na młodych ludzi, którzy nie zapomnieli o swoich polskich korzeniach. Podróżując po całym świecie kultywują i promują polską tradycję i kulturę dzieląc się nimi podczas spotkań i występów.

Partnerzy

Skip to content