Ferie z kulturką 2024
29 stycznia 2024
Tanecznie z DK “Sokół”
23 lutego 2024

Podkarpacki Festiwal Kolęd i Pastorałek – Strzyżów 2024

            Noworoczny czas wielu miłośnikom i młodym adeptom sztuki wokalnej, nierozerwalnie kojarzy się z licznymi wydarzeniami, jakimi są zmagania sceniczne z wykorzystaniem repertuaru kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Pierwsza edycja takiego właśnie Festiwalu odbyła się 26 stycznia br. w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. Do zmagań konkursowych zaprosiliśmy wokalistów z województwa podkarpackiego, impreza miała więc charakter regionalny. Pomysłodawczynią takiej formuły oraz główną koordynatorką całego przedsięwzięcia była Patrycja Skalska. Dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu udało się zgromadzić sporą liczbę uczestników.     W pierwszym etapie rekrutacji przyjęliśmy 108 zgłoszeń, z których do uczestnictwa w Festiwalu zakwalifikowanych zostało 83 uczestników. Aby wziąć udział w Podkarpackim Festiwalu Kolęd i Pastorałek młodzi adepci sztuki wokalnej przyjechali do Strzyżowa z najróżniejszych części naszego województwa. I tak, mieliśmy przyjemność gościć solistów m. in. Jasła, Mielca, Dębicy, Krosna, Rzeszowa, Sanoka, Brzozowa, Stalowej Woli i wielu innych nieco mniejszych miejscowości Podkarpacia.

            Wokalnym popisom uczestników przysłuchiwało się trzyosobowe jury, w skład którego wchodzili: Joanna Pruś – przewodnicząca komisji, aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, swoją pasję rozwija w kilku teatrach: rzeszowskim Teatrze „Maska”, Teatrze Figurki, Tatrze Ulotnym, Teatrze Fraktal i Teatrze Minimi. Występy oceniała również Teresa Urbanik – muzyk, pedagog, rytmiczka. Nauczycielka z 30-letnim doświadczeniem. Przez lata swojej kariery zawodowej prowadziła szkolny chór w SP 2 w Strzyżowie. W składzie jurorskim znalazła się również Weronika Gajewska – absolwentka Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej o specjalnościach: rytmika w edukacji przedszkolnej i szkolnej oraz Muzyka chóralna w klasie dyrygentury prof. Marty Wierzbieniec. Od 2017 pracuje w Szkole Muzycznej I stopnia w Domosławicach. Początkowo prowadząc zajęcia z chóru, obecnie jako nauczyciel kształcenia słuchu i rytmiki oraz logopeda.

            Przesłuchania konkursowe odbyły się 26 stycznia na scenie sali widowiskowej DK. Po wysłuchaniu i obejrzeniu wszystkich prezentacji jury wyłoniło 28 laureatów Podkarpackiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek Strzyżów 2024:

I kategoria (do 10 lat)

– I miejsce: Antoni Łukasiewicz (Wesoła));

– II miejsce: Lilia Snuzik (Nagawczyn);

– III miejsce: Antonina Grobelna (Sędziszów Małopolski)

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały: Milena Prajsnar, Kamila Janiec, Weronika Niemiec, Kalina Kubiś-Mroszczyk, Hanna Hawer, Lena Piotrowska, Iga Kałamarz.

II kategoria (przedział wiekowy 11-13 lat):

– I miejsce: Olga Widlarz (Rzeszów);

– II miejsce ex aequo: Julia Konopacka (Brzozów) i Maja Zygmunt (Krosno);

– III miejsce: Nikola Ciupa (Żarnowiec).

Wyróżnienia otrzymali: Milena Homa, Wiktoria Krupska, Kira Aniela Twardy, Natalia Kubiś-Mroszczyk, Karol Jedziniak.

III kategoria ( przedział wiekowy 14-17 lat):

I miejsce: Wojciech Malinowski (Ławnica);

II miejsce: Laura Jarosz (Mielec);

III miejsce: Marcelina Bujak (Strzyżów).

Wyróżnienia otrzymali: Emilia Ferenc, Anna Wojtal, Ewelina Garbacz, Oliwia Perc, Katarzyna Czerwiec, Julia Cisowska.

Wszyscy nagrodzeni odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk Burmistrza Strzyżowa – Waldemara Góry i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzyżowie – Tomasza Grodzkiego.

            Podkarpacki Festiwal Kolęd i Pastorałek Strzyżów 2024 odbył się z udziałem i przy wsparciu naszych wspaniałych sponsorów: DIRTY SOUND RECORDS, mififi Fashion Shop, REGNAT AUUDIO STUDIO. Gorąco dziękujemy!

Anna Słowik- DK

Partnerzy

Skip to content