Pierwsze kroki z muzyką
16 sierpnia 2021
POLONEZEM Z „SIEMASZKĄ”
22 października 2021

STRZYŻOWSKIE ŚWIĘTO PLONÓW 2021

 

Sierpień to miesiąc, który upływa pod znakiem żniw – zbiorów zbóż, które wydała Matka Ziemia. Po ciężkiej pracy przychodzi czas na odpoczynek i świętowanie, dlatego 22 sierpnia bieżącego roku na placu Domu Kultury “Sokół” w Strzyżowie licznie zgromadzili się Mieszkańcy naszej gminy i miasta aby wspólnie obchodzić to wyjątkowe wydarzenie jakim są tradycyjne Dożynki.

Uczestników imprezy przywitała dyrektor DK “Sokół” Anna Słowik i Burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra, na którego ręce został złożony pachnący i pokaźny bochen chleba, przekazany przez Starostów Dożynkowych – Panią Martę Perłowską oraz Pana Tadeusza Ziębę, jako symbol tegorocznych obfitych zbiorów.

Tuż po otwarciu uroczystości byliśmy świadkami wręczenia Honorowych Odznak im. Św. Izydora Oracza przyznawanych m.in. za zaangażowanie w prace społeczne. Na wniosek Stanisławy Ziobro, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Godowej, odznaczenia te otrzymały: Janina Guzik, Maria Krochmal, Władysława Musiał oraz Krystyna Ziobro. Uroczystego wręczenia dokonał Jerzy Bator – wiceprezes Podkarpackiej Izby Rolniczej.

               


W tym roku do prezentacji wieńców zgłosiły się grupy z Żarnowej, Godowej, Dobrzechowa, Strzyżowa, Wysokiej Strzyżowskiej Górnej oraz Dolnej, Zawadki, a także Grodziska. W sumie podziwialiśmy 14 pięknych kompozycji. Warto dodać, że wśród tego grona znalazła się również jedna grupa dziecięca z Żarnowej, co daje nadzieję na przekazywanie tradycji kolejnym pokoleniom. Wieńce były symbolem podziękowania za tegoroczne zbiory. Dominowała tematyka W tym roku do prezentacji wieńców zgłosiły się grupy z Żarnowej, Godowej, Dobrzechowa, Strzyżowa, Wysokiej Strzyżowskiej Górnej oraz Dolnej, Zawadki, a także Grodziska. W sumie podziwialiśmy 14 pięknych kompozycji. Warto dodać, że wśród grup wieńcowych znalazła się również jedna grupa dziecięca – z Żarnowej, co daje nadzieję na piękne kontynuowanie tradycji przez kolejne pokolenia. Wieńce były symbolem podziękowania za tegoroczne zbiory. Dominowała tematyka religijna, ale znalazły się również kompozycje tradycyjne oraz takie, gdzie tradycja splatała się z symboliką religijną. Do tradycyjnych zaliczyliśmy wieńce w kształcie “Dzieży”, “Kopy” i “Wazonów z kwiatami”. Natomiast religijne to “Krzyż”, “Kopuła kościelna”, “Łódź”, “Hostia”, “Serce”, “Feretron” i “Kapliczka”. Wśród wizerunków pojawiała się Matka Boża Zielna, Różańcowa, czy św. Józef. Każda grupa wieńcowa otrzymała pamiątkowy dyplom i finansową gratyfikację z rąk Burmistrza Strzyżowa.

      

Podczas Dożynek towarzyszyły nam występy zespołów i grup śpiewaczych, które działają przy Domu Kultury “Sokół”. I tak wystąpiły: Zespół “Stryki i Stryjenki”, Zespół Pieśni i Tańca “Kłosowianie” oraz Grupa Śpiewacza “Barwy Jesieni”. Po zakończonych występach folklorystycznych rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Awangarda, który umilał nam czas do późnych godzin wieczornych.

W trakcie imprezy przeprowadzono i rozstrzygnięto konkurs kulinarny pn. “Strzyżowski Wulkan Smaków”, zorganizowany przez Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich. Warto dodać, że efektem końcowym będzie książka kucharska, zawierająca interesujące, nieznane, regionalne potrawy i przepisy, okraszona pięknymi zdjęciami.

Z ciekawej i bogatej oferty handlowej stoisk wystawienniczych, towarzyszących imprezie, każdy mógł wybrać coś dla siebie. Były ręcznie robione lalki szmaciane, torebki, podkładki, misie wykonane na szydełku, sznurowane kwietniki, ozdobne słonie, a także biżuteria i wiele, wiele innych elementów wyposażenia, ozdób czy dekoracji. Obok kosmetyków, chemii, perfum można było także nabyć pyszne wędzone sery kozie i krowie, miody nektarowe, kremowane, ziołomiody i inne produkty pszczele. Były sadzonki kwiatów, krzewy, zioła i mięty smakowe. Ponadto na stoiskach, koła gospodyń oferowały pyszne jadło i przysmaki swojej kuchni.

Swoje stanowiska przygotowały również Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania. Podczas imprezy dyżur pełnili rachmistrzowie z Urzędu Gminy, dzięki którym każdy mógł wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Działał również punkt szczepień przeciwko COVID – 19. Atrakcje dla dzieci zapewniło Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej, organizując konkursy i zabawy o tematyce historycznej z nagrodami, a dmuchane zjeżdżalnie udostępniło Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie. Całość imprezy poprowadziły instruktor wokalu DK “Sokół”-Barbara Szlachta oraz stażystka.

instruktor muzyki Karolina Hart.

fot. K.Strzępek

Partnerzy

Skip to content