Recital Gaby Janusz
13 sierpnia 2023
Wizyta Starszej Pani
25 sierpnia 2023

Strzyżowskie Święto Plonów 2023

Co roku zapraszamy mieszkańców Strzyżowa i okolic na  świętowanie Dożynek. Tym razem Strzyżowskie Święto Plonów odbyło się 20 sierpnia, zwyczajowo na placu obok Domu Kultury. Jak każe tradycja, starostowie dożynkowi, a byli to  Anna Wójcik i Maciej Ziobro, przekazali na ręce Burmistrza Waldemara Góry i jego zastępcy Pawła Midury, bochen chleba z tegorocznych zbiorów,  jako symbol całorocznej pracy rolnika.

Za tym  gestem szło  przesłanie, aby nikomu w naszej gminie nie brakło chleba i był on zawsze sprawiedliwie dzielony.  Do prezentacji wieńców zgłosiło się 20 grup, to jest o dwie więcej niż w ubiegłym roku. Dominowała symbolika religijna, czyli Kapliczki z wizerunkami Matki Bożej, Krzyże, Korony, Serca, Monstrancja,  Kielich z Hostią, Chleb i Wino, a także wizerunki świętych: Barbary, Floriana, Czterech Ewangelistów czy Michała Archanioła. Dwie grupy zdecydowały się na wieniec tradycyjny, był to Kosz z kwiatami oraz Wiatrak – Koźlak, a jedna sięgnęła do symboliki religijno-narodowej wyplatając wieniec w kształcie Konturów Polski. Na Dożynki Powiatowe, które odbędą się we Frysztaku wytypowano wieniec OSP w Zawadce – Chleb i Wino oraz wieniec Zespołu Pieśni i Tańca „Kłosowianie” w kształcie Krzyża. Natomiast na Dożynki Dicezjalne do Soniny, pojedzie wieniec symbolizujący Czterech Ewangelistów, przygotowany przez Grupę Wieńcową „Pogodna Jesień” i wieniec w kształcie  Konturów Polski z KGW w Gliniku Charzewskim.

Po prezentacji wieńców przyszła kolej na chwilę z folkową nutą, do której marszowo zaprosiła Strzyżowska Orkiestra Dęta. Obchodzi ona w tym roku jubileusz65-lecia swojej działalności. Bardzo odmłodzona dzięki adeptom szkół muzycznych  I i II stopnia w Strzyżowie i Rzeszowie, którzy zasilili jej szeregi. Od niedawna też orkiestrą kieruje  nowy kapelmistrz Tadeusz Chlebek. Po Orkiestrze na scenę wkroczyła grupa taneczna Dżet z Niebylca, to jedyny tego typu zespół Mażoretkowy, działający na naszym terenie.

         Garść przyśpiewek dożynkowych zaprezentowała rodzima Grupa Śpiewacza „Barwy Jesieni”, zaś po nich usłyszeliśmy tradycyjne, ludowe pieśni z regionu jasielsko-krośnieńskiego, w wykonaniu gości – Zespołu Ludowego „Kombornia”.Ostatnim gościem na scenie była znakomita folkowa grupa „Serencza” z Gorlic, co znaczy w języku  łemkowskim „szczęście”.Wieczór zakończyła zabawa taneczna do której zaprosił zespół Awangarda.Imprezie towarzyszyły jak zawsze stoiska wystawienniczo-handlowe, oferujące rękodzieło, biżuterię, swojskie jadło, sery kozie, miód,  kwiaty, octy owocowe, wyroby z czosnkiem i wiele innych produktów. Swoje stoiska mieli również: KRUS, Sanepid, Piekarnia p. Miguta oraz  grupa Warsztatów Terapii Zajęciowej z Różanki. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę naszych Drogich Sponsorów: Bank Spółdzielczy w Strzyżowie, Czarnorzecko – Strzyżowska Lokalna Grupa Działania oraz kawiarni Combo w Strzyżowie.

                                                                        Instruktor DK Barbara Szlachta

GALERIA – kliknij

Partnerzy

Skip to content