VIII Międzynarodowy Festiwal Ekumeniczny Kolęd i Pastorałek „GLORIA IN EXELISIS DEO”
16 stycznia 2019
„Rytm, taniec, muzyka” – 2019
15 lutego 2019

Spotkanie z autorkami wystawy Aleksandrą Ciepielowską-Tabisz z Sanoka i Anną Munią z Krosna

6 lutego br. strzyżowski Dom Kultury „Sokół” zgromadził artystów z Sanoka, Krosna, Czudca, Rzeszowa, Jasła, naszych rodzimych twórców, a także zaprzyjaźnionych z naszą instytucją pasjonatów sztuki. Stało się to za sprawą dwóch wybitnych artystek Anny Muni i Aleksandry Ciepielowskiej – Tabisz. Wystawa zaprzyjaźnionych ze sobą malarek zaowocowała ciepłym, pełnym uśmiechu i wzruszeń spotkaniem, podczas którego nasze Panie opowiadały o swojej przyjaźni, sztuce, tworzeniu i życiu.

Nasze artystki po raz pierwszy spotkały się na wystawie malarstwa Pani Ani Muni w sanockim „Puchatku”. Od tamtego czasu obie artystki często razem wyjeżdżają na plenery i spotkania. Właśnie jeden z takich wyjazdów zaowocował powstaniem wspólnego obrazu, który stał się dla mnie motywem przewodnim strzyżowskiej ekspozycji. Zawisł on jako pierwszy otwierając wspólną wystawę tych dwóch wyjątkowych kobiet. Dla Pani Aleksandry, Pani Ania jest nauczycielem i wsparciem. Obydwie artystki nie lubią malować na zamówienie i bardzo ważne jest dla nich to, do kogo ich prace powędrują. Dla artystki z Krosna tworzenie to rodzaj medytacji, tak potrafi zagłębić się, tak współpracować z farbą i wodą, że zapomina o wszystkim wokół. Pani Ania wychowywała się z sześciorgiem rodzeństwa. Podczas spotkania przywołała obraz z dzieciństwa kiedy jej mama, która była bardzo dobrym pedagogiem uczyła dzieci malować. Mama nie mówiła co malować lecz zawsze podpowiadała w jaki sposób coś wykonać. Każdy z rodzeństwa miał swój ulubiony temat a ona najbardziej lubi malować strachy polne, które kojarzą się jej z dzieciństwem. I choć pierwsze jej obrazki nie przetrwały, bo z czasem pokruszył się papier, to wspomnienia pozostały. Sanocka artystka lubi różnorodność, jej pierwszą pracę, która powstała można było podziwiać na wystawie „Słoneczniki” Vincenta van Gogha. Gdy wraca do początków swojego tworzenia przypominają jej się słowa … chcesz dobrze malować zacznij kopiować dobrych malarzy. Artystka chce wszystkiego spróbować na ile potrafi i co potrafi i nadal jak zapowiedziała będzie poszukiwać.

Od obu artystek, jak mogli przekonać się uczestnicy spotkania, emanuje niebywałe ciepło, szczerość, wrażliwość wzajemny szacunek i przyjaźń. Obrazy tych dwóch wspaniałych kobiet stworzyły piękną wystawę, dzięki której odbiorcy mogli przenieś się w świat subtelnych kolorów akwareli, powędrować przez nastrojowe pejzaże i muśnięte światłem kwiaty. To świat widziany oczami naszych artystek, który uwodzi i zachwyca swym pięknem.

,Spotkanie z Aleksandrą Ciepielowską- Tabisz i Anną Munią poprowadził dyrektor DK Paweł Bukała i Patrycja Skalska, która wystąpiła nie tylko w roli prowadzącej ale także wokalnie uświetniła spotkanie. Wykonując piosenkę Grażyny Łobaszewskiej pt. „Dziewczyński spacer” oczarowała obie artystki. Gości powitała grupa śpiewacza „Barwy Jesieni” działająca przy DK „Sokół”, a Pan Edward Gadzina, nasz rodzimy artysta przygotował specjalnie dla naszych Pań dwa utwory na harmonijce ustnej.

Zapraszam na kolejną wystawę w holu strzyżowskiego „Sokoła”- ## BEAUTY2 to druga część wystawy Marty Kwolek i Mariusza Barana powstałej z połączenia dwóch pasji – fotografii i wizażu.

Anna Krok – instruktor DK „Sokół”

Partnerzy

Skip to content