Nowy projektor w strzyżowskim kinie
3 stycznia 2019
VIII Międzynarodowy Festiwal Ekumeniczny Kolęd i Pastorałek „GLORIA IN EXELISIS DEO”
16 stycznia 2019

„Świeć gwiazdeczko mała, świeć…” – kolędowanie w „Sokole”… i nie tylko

 

Dla solistów Studia Piosenki, okres kolędowy rozpoczął się 16 grudnia 2018r., a okazją były Targi Produktów Lokalnych, które odbyły się w hali sportowej Miejskiego Zespołu Szkół w Strzyżowie. Wśród zaprezentowanych kolęd tradycyjnych, znalazły się także utwory współcześnie skomponowane.

W bloku zarezerwowanym dla Domu Kultury wystąpili: Aleks Moskal, Hubert Grzebień, Kacper Sienkowski, Kaja Jacek, Michał Krupa, Ola Miązek a także Gabriela Pieczek, Patrycja Skalska, Zuzanna Szczygieł i Aleksandra Sienkowska. Mimo zapachu świątecznych smakołyków i ogromu przepięknych ozdób i precjozów choinkowych, które królowały na stoiskach wokół sali, soliści nie mieli łatwego zadania. Hala sportowa to bardzo niewdzięczne akustycznie miejsce dla występów artystycznych. Ale publiczność bardzo ciepło i serdecznie oklaskiwała wszystkich naszych wykonawców.

Dwa dni później kolędowaliśmy w restauracji Bella Rosa podczas uroczystego opłatka słuchaczy Strzyżowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Kolędy śpiewały wówczas Martyna Niewieściuch, Zuzanna Szczygieł i Gabriela Pieczek, a akompaniował im na pianie, debiutując równocześnie w tej roli Janek Czarnik i grająca na saksofonie – Gabriela Świętoniowska.

Jeszcze tego samego dnia czyli 18 grudnia 2018r., Hubert Grzebień, Kacper Sienkowski oraz Kaja Jacek, wyjechali na konkurs Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” do Jasielskiego Domu Kultury. Duet chłopców wrócił z II nagrodą a Kaja przywiozła wyróżnienie. Oboje wzięli również udział w Koncercie Laureatów JDK Jasło, który odbył się 12 stycznia br.

13 stycznia br. dwudziestoosobowa grupa solistów wystąpi podczas Gali Kolęd „Świeć gwiazdeczko mała świeć…”. Temu koncertowi poświęcimy osobną notatkę dla czytelników Wagi i Miecza.

Skoro już przeszliśmy do planów na przyszłość, to czeka nas jeszcze jeden konkurs, mowa tu o 5. Międzygminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Krasnem 24 stycznia.

Tegoroczne kolędowanie zakończymy w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie 31 stycznia, podczas organizowanego tam wernisażu.

 

 

Barbara Szlachta – Instruktor DK

                                      ______________*______________

 

W niedzielę, 13 stycznia br., w sali widowiskowej strzyżowskiego Domu Kultury ,,Sokół’’ odbył się koncert pn. ,,Świeć gwiazdeczko, mała świeć…’’ w ramach cyklu Noworoczne Impresje Muzyczne.

W pierwszej części koncertu, na scenie usłyszeliśmy młodszych wykonawców. W repertuarze kolęd tradycyjnych zaprezentowali się: Milena Pitera, Aleksandra Miązek, Aleks Moskal, Szymon Włodyka, Emilka Pieczek, Kaja Jacek, Michał Krupa, oraz Hubert Grzebień i Kacper Sienkowski. Młodzi wykonawcy oczarowali publiczność swoją wrażliwością muzyczną, prostotą oraz szczerością dziecięcej interpretacji.

Po pięknie zaaranżowane tradycyjne kolędy, sięgnęli również młodzież i dorośli, będący wykonawcami drugiej części koncertu. A były to solistki: Gabriela Pieczek, Nikola Bobek i Zuzanna Szczygieł.

Oprócz wykonań solowych, znalazły się też utwory śpiewane w duetach, z

towarzyszeniem chórków oraz tercet.

Nie zabrakło również utworów świąteczno-noworocznych współcześnie

skomponowanych, między innymi z repertuaru Mieczysława Szcześniaka, Kuby

Badacha, Beaty Rybotyckiej, Ryszarda Rynkowskiego, Katarzyny Stankiewicz.

Usłyszeliśmy je w wykonaniu: Klaudii Kurpiel, Barbary Szlachty, Patrycji

Skalskiej, Anny Muszyńskiej, Aleksandry Sienkowskiej i Magdaleny Miązek.

Mamy nadzieję, że koncert zdobył uznanie słuchaczy. Nie tylko dzięki kolędom, ale także pięknej scenografii o którą zadbała Anna Krok i wysokiej jakości obsługi technicznej, nad którą czuwał Rafał Chmiel z pomocą Pawła Kroka. Pozostaje nam tylko zaprosić Państwa na kolędy w przyszłym roku.

 

 

Patrycja Zawisza Skalska

Partnerzy

Skip to content