Wystawa twórczości plastycznej uczniów MZS w Strzyżowie
12 maja 2016
“Męczeństwo Piotra O`heya” Sławomira Mrożka na strzyżowskiej scenie
5 czerwca 2016

Wystawa uczestników XVII Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego Łańcut 2015

Artysta powinien być jakby kapłanem i apostołem swoich idei w sztuce, ma dla niej być gotowym do wszelkich ofiar.
Wojciech Gerson

Od wielu już lat wystawa artystów, którzy biorą udział w Międzynarodowym Plenerze Malarsko-Rzeźbiarskim w Łańcucie gości w strzyżowskim “Sokole”. Artyści od lat przyjeżdżający do Łańcuta na plenery, mają do spełnienia ważną funkcję; uchwycić piękno tego miasta, dotrzeć do cennych zabytków architektury, odkryć walory pejzażu powiatu, pokazać owe w obrazach, wreszcie promować nasze miasto i region sławiąc je wszędzie. Tak też się działo, byli obecni w Łańcucie przez dwa tygodnie lipca, malowali, dając piękno w obrazach – pisze Jan Zenon Majczak – komisarz pleneru. Plener siedemnastej edycji, z konieczności, odbywał się wcześniej wespół z interpretacjami muzycznymi.

Ta możliwość ubogacała, dając artystom inspiracje do obrazów. We współpracy z Filharmonią Lubelską im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie udało się, po raz piąty, zaprezentować w Sali Balowej Muzeum – Zamku, dla sympatyków muzyki w Łańcucie, koncert kameralny. Koncert w ramach programu prestiżowego Festiwalu Spotkań Kultur, do którego plener łańcucki należy.

Podczas pleneru z rąk 24 artystów: Joanny Banek, Krystyny Baniowskiej – Stąsiek, Josifa Bobenchik, Anny Brzezickiej, Emilii Domańskiej, Renaty Filipovej, Anny Fruhauf, Edwarda Hajdas, Jolanty Jakimy – Zerek, Edwarda Kostki, Jolanty Kuśmierskiej, Elżbiety Ledeckiej, Lecha Ledeckiego, Jana Majczaka, Wiesławy Markiewicz, Michaela Meyer, Lidii Olszyny – Mikołajczak, Anitty Rotter – Pucz, Krystyny Rudzkiej – Przychody, Jurij Syczew, Teresy Szafrańskiej, Iwony Szewerniak, Marty Wasilczyk, Zbigniewa Ważydrąg powstało ponad 160 prac malarskich i kilka rzeźb ceramicznych. Swój dorobek artyści zaprezentowali na wernisażu roboczym w Bursie Szkolnej w dniu zakończenia pleneru 25 lipca 2015 r., co było ucztą dla oczu odbiorców uczestniczących w pokazie.

Wystawa w holu strzyżowskiego “Sokoła” która gości od 6 kwietni do 10 maja to tylko mała cząstka spośród prac, które powstały podczas pleneru. Nasza ekspozycja prezentuje 35 obrazów, które ukazują piękno architektury Łańcuta, wysmakowane pejzaże, piękne kwiaty. Można także zobaczyć kilka obrazów abstrakcyjnych i piękną ceramiczną wazę. Harmonijne przejścia kolorystyczne, gra świateł, a nieraz żywe, soczyste kolory przykuwają wzrok, a urozmaicone techniki i różnorodny sposób malowania nie pozwala przejść obok obojętnie. Podczas tej wystawy możemy zobaczyć przekrój twórczości wybitnych artystów z różnych zakątków Polski oraz Europy. Mamy bowiem tutaj artystów m.in. z Czech, Francji, Rosji i Ukrainy, artystów z Częstochowy, Krakowa, Szczecina, Rzeszowa, Polańczyka, Markowej, Żołyni, czy Tarnowa .

Zapraszamy do zwiedzania wystawy.

Partnerzy

Skip to content