Wystawa prac Grupy Fotograficznej “Vidi” z Rzeszowa
31 października 2017
Cellostrada w fantastycznym stylu, inauguruje nowy cykl w Domu Kultury „Sokół”.
6 listopada 2017

Premiera „Ożenku” w wykonaniu Strzyżowskiego Teatru „Prima Aprilis”

Miesiące żmudnych prób, tygodnie przygotowań, wreszcie ostatnie wskazówki reżysera, mobilizująca trema w dniu spektaklu i… znów się udało! Kolejna, dziewiąta już premiera w wykonaniu naszego rodzimego Teatru za nami. Tym razem Grupa pod kierunkiem Roberta Chodura przygotowała spektakl wg Mikołaja Gogola „Ożenek”. Jak można się było spodziewać, wszyscy aktorzy stanęli na wysokości zadania i nie zawiedli oczekiwań tłumnie zgromadzonej publiczności. 29 października sala widowiskowa „Sokoła”, podobnie jak podczas poprzednich premier, pękała w szwach. Wśród zaproszonych gości pojawił się Starosta Strzyżowski Robert Godek, Zastępca Burmistrza Strzyżowa – Dagmara Preisner oraz Jan Nowara – dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

 

„Ożenek” to wyjątkowy utwór w dorobku Gogola – pierwsza rosyjska komedia obyczajowa, której bohaterami zamiast arystokracji są zwykli mieszczanie. Jego premiera miała miejsce 1842r. w Petersburgu i zakończyła się kompletnym niepowodzeniem. Zaproszony na „Ożenek” car Mikołaj I opuścił widownię już po kilku scenach – ze względu na swój nowatorski charakter utwór został niezrozumiany przez ówczesną publiczność. Jednak z biegiem lat wybitna sztuka Gogola doczekała się niezliczonych interpretacji i obecnie stanowi jedno z dzieł najchętniej wystawianych na scenach Europy i świata.
Akcja „Ożenku” umieszczona została w szarej miejskiej scenerii XIX wiecznej Rosji. Swatka Fiokła Iwanowna (Karolina Ćwiąkała) wybiera dla Agafii Tichonowny (Aleksandra Czurczak) kandydatów do ożenku. Wszyscy zaproponowani kawalerowie według niej wspaniale nadają się na mężów: emerytowany lejtnant marynarki Baltazar Baltazarowicz Żewakin (Dariusz Jodłowski), Anuczkin (Bronisław Lechowicz), „taki już jest delikatny, Bożeż ty mój jedyny, malina, sama malina” – jak zapewnia swatka. No i gruby asesor kolegialny Iwan Pawłowicz Jajecznica (Gerard Socha). Jednak swatce w drogę wchodzi niejaki Koczkariew (Zbigniew Adamczyk), który upatrzył sobie Agafię na żonę dla swego przyjaciela – Iwana Kuźmicza Podkolesina (Stanisław Pytko). Ale ten tak naprawdę wcale nie chce opuszczać stanu kawalerskiego i mimo usilnych starań Koczkariewa w ostatniej chwili ucieka ze ślubnego kobierca. Oprócz wymienionych bohaterów na scenie podczas dynamicznej akcji, licznych spotkań i ekspresyjnych dialogów pojawili się Anna Fąfara-Iskra w roli Ariny Pantelejmanownej – ciotki Agafii, Duniaszka – Aleksandra Korabiowska oraz Stiepan – Renata Turoń.

Do sukcesu „Ożenku” przyczynili się również Wiktor Ruszała i Anna Furtek, którzy zadbali o scenografię, muzykę przygotował Dominik Cynar zaś za oświetlenie odpowiadał Krzysztof Soja. Przenikliwa interpretacja „Ożenku” oraz niepowtarzalny styl reżyserski Roberta Chodura połączone z brawurową grą strzyżowskich aktorów sprawiły, iż publiczność niezwykle entuzjastycznie przyjęła arcydzieło Gogola. Spektakl wielokrotnie przerywany był salwami śmiechu, a całości dopełniły owacje na stojąco oraz niekończące się gratulacje.Już dziś zapraszamy na kolejną, popremierową odsłonę „Ożenku”, która odbędzie się 16 grudnia. Warto wspomnieć również, iż w przyszłym roku Strzyżowski Teatr „Prima Aprilis” świętował będzie jubileusz 10-lecia swego istnienia. Z tej okazji Reżyser wraz z Zespołem przygotują wyjątkowy spektakl, prawdziwą gratkę dla miłośników sztuki teatralnej, ale to już niespodzianka na kolejny rok…

Partnerzy

Skip to content